کدخبر: ۱۱۴۳۴

وزیر انرژی روسیه گفت : با وجود آغاز قرارداد جدید کاهش تولید در این هفته، قیمت نفت افزایش چندانی در آینده نزدیک نخواهد داشت اما بازار نفت احتمالاً در نیمه دوم سال جاری میلادی کم کم متعادل می‌شود.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از اویل پرایس، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در مقاله‌ای که در نشریه سیاست انرژی وزارت نفت این کشور منتشر شده است گفت با وجود آغاز قرارداد جدید کاهش تولید در این هفته، قیمت نفت افزایش چندانی در آینده نزدیک نخواهد داشت و دلیل آن بالا بودن موجودی نفت جهان است.

نواک گفت بازار نفت احتمالاً در نیمه دوم سال جاری میلادی کم کم متعادل می‌شود چون انتظار می رود با برداشته شدن محدودیت های سفر، تقاضای نفت افزایش یابد و عرضه آن هم با آغاز قرارداد جدید کاهش تولید پایین می آید.

 وی ادامه داد روسیه عقیده دارد نتیجه قرارداد جدید کاهش تولید بستگی به سرعت بهبود اقتصاد جهان دارد که باعث تقاضای بالاتر برای منابع انرژی می شود.

 نواک همچنین گفت فعالیت‌های اقتصادی در چین همین حالا هم افزایش یافته و امیدواریم سایر اقتصاد ها به زودی شاهد تحولات مثبتی باشند ولی هشدار داد:« نباید منتظر باشیم قیمت نفت در آینده نزدیک افزایش زیادی داشته باشد چون در حال حاضر نفت بسیاری در بازار وجود دارد».

دمیتری پسکوف، مشاور ولادیمیر پوتین هفته گذشته گفته بود شرایط فعلی بازار نفت با کاهش شدید قیمت آن بسیار سخت است ولی نباید بازار نفت را تنها به خاطر تحولات یک روز یا یک هفته قضاوت کرد. وی گفت باید صبر کرد و بازار را پس از اجرایی شدن قرارداد جدید کاهش تولید از اول ماه مه به دقت بررسی کرد.

 الکساندر نواک طی بیانیه ای اعلام کرد فشار بر روی بازار آسیب پذیر نفت تا آغاز قرارداد کاهش تولید در ماه مه و آغاز کاهش تولید کشورهای خارج از اتحاد اوپک پلاس و تا پایان برداشته شدن محدودیت های رفت و آمد ادامه دارد. وی با اشاره به منفی شدن قیمت نفت آمریکا و کمبود ذخایر نفتی گفت لازم نیست شرایط را وحشتناک جلوه بدهیم. کشورهای عضو اوپک پلاس بازار نفت را از نزدیک زیر نظر دارند و تمام ابزارهای لازم برای عکس العمل مناسب را در اختیار دارند.

 محمد ارکب، وزیر انرژی الجزایر و رئیس دوره ای اوپک می گوید:« قرارداد کاهش تولید اوپک و متحدانش و برداشته شدن تدریجی محدودیت های رفت و آمد در سراسر جهان باعث بهبود قیمت نفت و افزایش آن تا 40 دلار در هر بشکه در نیمه دوم 2020 میشود».

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر