کدخبر: ۱۱۵۰۰

سرپرست طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اعلام کرد که مراحل نصب جکت سکوی فاز ۱۱B پارس جنوبی پایان خرداد ماه تکمیل می‌شود.


به گزارش اقتصاد نگار؛ رسول فلاح‌نژاد، مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس اظهار داشت: با تلاش همه عوامل اجرایی و مدیریتی در سمت پیمانکار و کارفرما، جکت سرچاهی SPD11B و متعلقات مربوط به آن روی بارج حامل LB90 قرار می‌گیرد.

وی درباره مشخصات فنی این سازه گفت: جکت سرچاهی سکوی SPD11B به همراه متعلقات دو هزار و 200 تن وزن دارد که عملیات بارگیری آن به روش PUSH-PULL انجام شد.

فلاح‌نژاد ارتفاع این سازه دریایی را 76 متر اعلام کرد که در عمق آب حدود 71 متری در موقعیت مخزنی بلوک B فاز 11 پارس جنوبی در خلیج فارس به روش به آب‌اندازی، نصب خواهد شد.

به گفته مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس، جکت سرچاهی سکوی SPD11B یکی از دو جکت فاز 11 پارس جنوبی است که پس از نصب، امکان حفاری 12 حلقه چاه تولیدی را در موقعیت نخستین عرشه گازی این طرح در مرز مشترک ایران و قطر در آب‌های خلیج فارس فراهم می‌کند.

وی اعلام کرد: پس از عملیات مهاربندی و انتقال این سازه به موقعیت گازی فاز 11 پارس جنوبی، نصب جکت SPD11B توسط شرکت صدف و با استفاده از شناور صدف 3000 تا پایان خردادماه جاری به اتمام خواهد رسید و موقعیت آماده آغاز حفاری می‌شود.

طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس، پس از خروج شرکت‌های توتال فرانسه و شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی‌آی) به‌طور کامل به شرکت پتروپارس سپرده شده که متناسبا این بخش از کار را به شرکت صف رزموند واگذار کرده است.

هدف از اجرای این طرح، تولید 2 میلیارد فوت مکعب گاز غنی، انتقال به پالایشگاه‌های موجود پارس جنوبی و استفاده از ظرفیت فرآورشی این پالایشگاه‌ها است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر