کدخبر: ۱۱۵۱۶

یک کارشناس بازار مسکن می‌گوید: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد به اندازه کافی، فایل اجاره مسکن در بنگاه‌های معاملات مسکن موجود است و دلیلی برای التهاب قیمت اجاره‌بهای مسکن وجود ندارد. پیش‌بینی این است که دیگر جهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی نرخ اجاره‌بها را در بازار مسکن شاهد نیستیم.


به گزارش اقتصاد نگار؛ بازار مسکن در سال ۱۳۹۸ شرایط پیچیده و عجیبی را پشت سر گذاشت. این بازار اوایل سال را با رشد قیمت شروع کرد، ماه پایانی تابستان که طبیعتا می‌بایست معاملات و قیمت افزایش پیدا کند با افت تاریخی خرید و فروش و کاهش قیمت همراه بود؛ تا جایی که معاملات در تهران به ۲۸۵۵ فقره رسید که گفته می‌شود کمترین میزان از سال ۱۳۶۶ تاکنون بوده است و قیمتها نیز ۳.۵ درصد افت کرد. در پایان سال هم با وجود گمانه‌زنی‌ها مبنی بر افت قیمت ناشی از شیوع ویروس کرونا، رشد ۸.۷ درصدی ماهیانه قیمت اتفاق افتاد که از اردیبهشت ماه که نرخ ماهیانه ۱۱.۴ درصد بالا رفت بی‌سابقه بود. همچنین سال گذشته به دنبال افزایش قیمت مسکن قیمت اجاره‌بهای مسکن نیز گران شد. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا امسال قیمت اجاره‌بهای مسکن همانند سال گذشته هیجانی است؟

قیمت اجاره‌بها نرم عادی دارد

در همین حال یک کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا امسال قیمت اجاره‌بهای مسکن افزایش خواهد یافت؟ به تجارت‌نیوز گفت: فعلا قیمت اجاره‌بهای مسکن نرم عادی را طی می‌کند. یعنی قیمت فایل‌های موجود که از سال گذشته باقی مانده تغییری نکرده است. در حقیقت پیش‌بینی می‌شود که قیمت اجاره‌بهای مسکن همانند سال گذشته روند هیجانی و کاذب را ندارد.

منصور غیبی افزود: دلیل نبود هیجان در بازار اجاره‌بهای مسکن این است که مردم شرایط اقتصادی مستجران را درک کرده و به دنبال رفاه حال آنها هستند. بنابراین در شرایط کرونا برخی موجر و مستاجران درباره میزان نرخ اجاره‌بها توافق کرده‌اند.

او اظهار کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد به اندازه کافی، فایل اجاره مسکن در بنگاه‌های معاملات مسکن موجود است و دلیلی برای التهاب قیمت اجاره‌بهای مسکن وجود ندارد. پیش‌بینی این است که دیگر جهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی نرخ اجاره‌بها را در بازار مسکن شاهد نیستیم. طبیعی است به دلیل کاهش نرخ سود بانکی و با بازگشت سال مالی جدید تغییر اندکی در میزان اجاره‌بهای مسکن از سوی مالکان در نظر گرفته شود اما امیدواریم این تغییر در نرخ اجاره‌بها با همین ضرب آهنگ پیش رود.

 

ارسال نظر