کدخبر: ۱۱۶۳۷

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: ظرف دو ماه آینده بازار نفت رونق می گیرد و این کاهش قیمت موقتی خواهد بود. دنیا به یک تعادلی به قولِ رئیس جمهور بین جان و نان خواهد رسید و تقاضای نفت مجددأ به مسیر قبل باز می گردد.

آلبرت بغزیان، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص شرایط فعلی بورس گفت: بورس ما هنوز ارزش واقعی خود را پیدا نکرده و هنوز شرکت هایی وجود دارند که ارزش جایگزینی آن ها به مراتب بالاتر است، در واقع این شرکت ها با دلار هفت یا ده هزار تومان تشکیل شده اند و با توجه به قیمت فعلی دلار که 16 تومان است، نتیجه می گیریم که بورس ما در حال رساندن خود به ارزش واقعی است.

وی افزود: اولأ ما در حال حاضر نقدینگی هایی را در کشور داریم که به منظور سودآوری به دنبال جا برای نشستن هستند و در حال حاضر بورس بهترین مکان برای سرمایه گذاری این نقدینگی است. ثانیأ اینکه سرمایه های خرد زیاد هستند که امکان ورود به بازارهای دیگر مِن جمله مسکن، خودرو و... را ندارند و بنابراین وارد بورس می شوند. و ثالثأ اینکه ما درگیر تورم هستیم و افراد برای حفظ قدرت خرید پول خود تلاش می کنند.

بغزیان ادامه داد: در بورس عده ای سوداگر نیز وجود دارند و در حال کار بر روی شرکت های غیر بنیادی هستند، یعنی شرکت هایی که با دلارهای گرانتر تأسیس شده اند و محصولات آنها در ایران شناخته شده نیست، این ها حجم کوچکی دارند و دارای حباب هستند ولی بخش عمده بورس حبابی نیست. و با توجه به کاهش نرخ سود بانکی، بازار فعلی بورس برای افراد حرفه ای هیچگونه خطری ندارد.افراد تازه وارد و غیرحرفه ای هم اگر در کنار این افراد حرکت کنند و طمع ورزی نکنند، دچار مشکل و ضرر نخواهند شد.

این تحلیلگر اقتصادی بازار فعلی بورس را امیدوار کننده خواند و افزود: ارزش بازار اوراق بهادار ما در حال حاضر به اندازه ارزش کارخانه شرکت اچ پی (HP) هم نیست و این بدان معناست که هنوز جای کار و رشد دارد و بنابراین وضعیت بورس ما امیدوار کننده و در حال رسیدن به ارزش واقعی خود می باشد.

بغزیان در پاسخ به رقم 180 هزار میلیارد تومانی کسری بودجه دولت  که توسط سازمان پژوهش های مجلس اعلام شده گفت: کسری بودجه به خودی خود ضرری ندارد و بد هم نیست. درواقع دولت برای رونق یک بخش و ایجاد تقاضا برای اقتصاد، سرمایه گذاری می کند و این سرمایه گذاری به تولید و اشتغال کمک خواهد کرد. همچنین پروژه های عمرانی نیاز به تزریق سرمایه دارند که توسط دولت انجام می شود و زمانی خطرناک می شود که دولت تزریق سرمایه کند ولی پروژه تکمیل نشده و نیمه کاره رها شود که نتیجه آن ایجاد تورم خواهد بود. بنابراین کسری بودجه ای که ناشیانه به جای خود اصابت نکند و در محل غلط استفاده شود، مورد اختلاس قرار گیرد، خطرناک بوده و تورم بالایی را به وجود می آورد.

وی افزود: کسری بودجه فعلی دولت ناشی از هزینه های عمرانی در نظر گرفته شده است که اگر به صورت کامل و صحیح مدیریت شود، هیچگونه خطر و نگرانی وجود ندارد. و این کسری جبران خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در پایان با اشاره به موضوع نفت و کاهش بی سابقه قیمت و تأثیر آن بر روی اقتصاد کشور و بودجه دولت گفت: ظرف دو ماه آینده بازار نفت رونق می گیرد و این کاهش قیمت موقتی خواهد بود. دنیا به یک تعادلی به قولِ رئیس جمهور بین جان و نان خواهد رسید و تقاضای نفت مجددأ به مسیر قبل باز می گردد. و در حال حاضر دولت برای حفظ اقتصاد می تواند از ذخیره ها استفاده کند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر