کدخبر: ۱۱۷۱۹

استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی گفت: اکنون تنها در سه کشور شاخص بورس مثبت است. در اقتصاد، بورس را دماسنج و آیینه تمام‌نمای موفقیت اقتصادی می‌دانند اما این وضعیت نشان می‌دهد که این دماسنج واقعیت را نشان نمی‌دهد زیرا اقتصاد این سه کشور اصلا در وضع خوبی قرار ندارند.


به گزارش اقتصاد نگار؛ مهدی فیضی در نشست تحلیل اقتصادی کرونا که در وبینار دانشگاه فردوسی برگزار شد، درباره شرایط اقتصادی ایران در دوران کرونا اظهار کرد: کمک‌های بین‌المللی آنقدر که انتظار می‌رفت، دریافت نشد و اکنون تمام شاخص‌ها نشان می‌دهد دولت در بعد اقتصادی به شدت تحت فشار است. نرخ رشد اقتصادی کاهش خواهد یافت و احتمالا به کمترین میزان بعد انقلاب خواهد رسید.

 

وی ادامه داد: بیکاری نیز افزایش خواهد یافت، به‌ویژه اگردستمزد افزایش یابد. همچنین فقر مطلق که به معنای ناتوانی در تامین سه نیاز اولیه خوراک، پوشاک و مسکن است و اغلب شامل سه دهک پایین جامعه است، افزایش می‌یابد. این افراد با گذشت دو تا سه ماه از آغاز این شرایط دیگر نمی‌تواند بیش از این دوام بیاورند. با افزایش بیکاران و مبتلایان و اقدام دولت جهت جبران آن، کسری بودجه و متعاقب آن پایه پولی و تورم افزایش می‌یابد.

 

وی افزود: در مجموعه دنیا شرایط سخت است اما در ایران با توجه به شرایط استثنایی آن در سالیان اخیر، وضعیت بدتر خواهد بود به ویژه که در شش ماه دوم امسال به انتخابات نزدیک و مدیریت اقتصادی کشور رها خواهد شد.

 

فیضی درخصوص تاثیر کرونا بر زنجیره تولید اظهار کرد: بیشترین تاثیر در زنجیره تولید بر زنجیره تولید خدمات است. مثلا اکنون توریسم تعطیل است و به تبع آن، مراکز گردشگری، اقامتی، رفاهی و آژانش‌های مسافری تعطیل اند. همین حالا کرونا تا 75 درصد باعث کاهش درآمد شده است.

 

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی درباره پیشنهادها به دولت بیان کرد: ما در نامه‌ای که به نامه « 50 اقتصاددان » معروف شد، پیشنهادهای متعددی به دولت دادیم اما دولت فقط پرداخت وام یک میلیون تومانی را پذیرفته است. دولت اکنون ناچار است تا تورم ایجاد کند. برخلاف دوره‌های قبلی که دولت تعمدا و غیراخلاقانه تورم ایجاد میکرد، ایجاد تورم در شرایط کنونی اخلاقی است.

 

وی در خصوص تاثیرات جهانی کرونا بر اقتصاد تصریح کرد: کرونا جهان جدیدی ایجاد کرده است. هرچند بسیاری از تغییرات حاصل از کرونا موقتی است و پیش‌بینی این که کدام کسب‌وکارها رشد یا افول میکنند پیچیده است اما به طور کلی میتوان گفت که کسب‌وکارهایی که ملزم به ارتباطات چهره به چهره هستند و خدمات افول یابند و صنایع غذایی و بسته‌بندی، کسب‌وکارهای آنلاین و خدمات استارتاپی رشد خواهند یافت.

 

فیضی درباره شاخص مثبت بورس در ایران در دوران کرونا اظهار کرد: اکنون تنها در سه کشور شاخص بورس مثبت است. در اقتصاد، بورس را دماسنج و آیینه تمام‌نمای موفقیت اقتصادی می‌دانند اما این وضعیت نشان می‌دهد که این دماسنج واقعیت را نشان نمی‌دهد زیرا اقتصاد این سه کشور اصلا در وضع خوبی قرار ندارند. بورس ایران قطعا ریزش بسیار شدیدی خواهد داشت. سناریو بد این است که این ریزش در پایان تابستان همراه با بروز تورم حاصل از سیاست‌های جبرانی و حمایتی دولت اتفاق بیفتد. من به شدت نگران 6 ماه دوم امسال هستم که احتمالا دشوارترین اقتصاد بعد از انقلاب را خواهیم داشت.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: یکی از معدود آثار مثبت کرونا، کاهش ترافیک و آلودگی هوا بوده است. هرچند ترس از کرونا باعث افزایش استفاده از خودروهای شخصی شده اما قرنطینه رفت‌وآمدها را کم کرده است. در یکی از پژوهش‌های اخیرم با همکارانم به این یافته‌ها رسیدیم که در ایران هرچقدر نرخ ابتلا در هر استان افزایش یافته، نرخ آلودگی هوای آن استان کاهش یافته است. شاید جالب باشد بدانید که در یکی از همین تحقیقات متوجه شدیم در هر استان هرچقدر میزان ابتلا رشد کرده، میزان جست‌وجوی کلیدواژه کرونا در گوگل کمتر شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر