کدخبر: ۱۱۷۳۱

یک کارشناس بازار خودرو گفت:  احتمال افزایش قیمت پراید تا 100 میلیون تومان نیز وجود دارد. و با توجه به اینکه خرید و فروش تقریبأ به صفر رسیده است لذا این قیمت 90 یا 100 میلیون، قیمت واقعی نیست و به اصلاح پرت است، در واقع پراید را خودرو ساز گران نکرده و در حال حاضر قیمت واقعی آن 38 میلیون و 800 هزار تومان است.

امیرحسن کاکایی کارشناس خودرو در گفتگو با اقتصاد نگار؛ در خصوص بازار اخیر خودرو و افزایش بی سابقه قیمت ها و اقدام احتمالی دولت در زمینه کنترل این بازار آشفته گفت: دولت در حال حاضر قادر به هیچ نوع اقدامی نیست، چون نمی توان مانع مردم برای خرید و فروش شد، به عنوان مثال مردم قصد دارند کالایی را با دوبرابر قیمت اعلام کنند و این اقدام جرم نیست. اقدام اصلی که دولت باید انجام می داد ولی انجام نداد این بود که باید در دو سال گذشته تولید را به گونه ای حمایت و مشکلات آن را تسهیل می کرد که تولید ما به این روز دچار نشود، در واقع با قیمت گذاری غلطی که در طی یکی دوسال گذشته اتفاق افتاد، بالای 40 هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو ضربه وارد شد و از سویی دیگر بالای 800 هزار میلیارد تومان نصیب عده ای دلال شد، در واقع این پول به جای اینکه وارد بخش مولد شده و باعث توسعه شود، تبدیل به پول سرگردان شد. حال این پول سرگردان کافی ست که هیجان زده شود، درست مانند یه فیل بزرگ در خانه ای کوچک که اگر هیجان زده شود، تمام فضای خانه را تخریب خواهد کرد و این پول سرگردان نیز دقیقأ همین رفتار را خواهد داشت.

کاکایی با اشاره به کاهش تولید خودرو در سال گذشته افزود: تولید خودرو در سال گذشته به زیر 800 هزار دستگاه رسید و با توجه به شیوع کرونا و بازگشایی ها طی دو هفته اخیر و نگرانی های مردم از بابت سرمایه خود، بازار دچار هیجان شده است. و یکی از دلایل کاهش تولید خودرو، تحریم ها و فشارهای خارجی به دولت است. در واقع در این زمینه نمی توان دولت را مقصر دانست.

قیمت پراید در روزهای اخیر به حدود 90 میلیون تومان رسیده است، کاکایی در خصوص این موضوع اذعان کرد: احتمال افزایش قیمت پراید تا 100 میلیون تومان نیز وجود دارد. و با توجه به اینکه خرید و فروش تقریبأ به صفر رسیده است لذا این قیمت 90 یا 100 میلیون، قیمت واقعی نیست و به اصلاح پرت است، در واقع پراید را خودرو ساز گران نکرده و در حال حاضر قیمت واقعی آن 38 میلیون و 800 هزار تومان است.و خبرهای اخیر درمورد افزایش 30 درصدی قیمت پراید، در واقع نسبت به این 38 میلیون تومان است، نه 60 یا 90 میلیون تومان، در واقع دلال ها با هیجان زده کردن قیمت ها از این آب گل آلود ماهی می گیرند.

وی افزود: توصیه من به مردم حفظ آرامش است و در ابن طوفان به پا شده، مراقب باشند درگیر این هیجانات نشوند و در یکی دو هفته آتی از خرید خودرو صرفنظر کنند و اگر دولت همان فرمول قیمت تمام شده ضربدر 5 درصد را اجرا کند، در 6 ماهه دوم سال، افزایش قیمت کارخانه و کاهش قیمت بازار اتفاق خواهد افتاد. در واقع دولت با حمایت از خودرو ساز و جلوگیری از ضرر و زیان وی، او را وادار به افزایش تولید کند و قاعدتأ با افزایش تولید و عرضه و نظارت دقیق، قیمت ها کاهش خواهند یافت.

کاکایی در پاسخ به اطلاعیه سازمان بازرسی و اقدام شورای رقابت مبنی بر نظارت بر بازار،اعلام فرمول قیمت گذاری،شیوه عرضه خودرو و جمع کردن بساط دلال ها از بازار خودرو گفت: کسی نخواهد توانست دلالی را از بین ببرد و این حرف کاملأ غلطی است، شیوه واگذاری خودرو توسط خودروساز به مردم، مدت هاست که اصلاح پذیرفته و من نمی دانم که چرا مسئولان هنوز این حرف را تکرار می کنند در واقع این نوعی خودزنی ست. در واقع سیستم اقتصادی صحیح باعث رشد تولید و کنترل بازار می شود نه این حرف هایی که آقایان می زنند! از 6 ماه پیش این آشفتگی قابل پیش بینی بود و هر تصمیمی قرار بود گرفته شود، باید قبل از عید انجام می شد ولی با کوتاهی مسئولان، امروز شاهد این اوضاع نابسامان هستیم.

وی افزود: مسئولان اگر با مردم شفاف باشند و واقعیت را به مردم بگویند، شاهد این مشکلات نخواهیم بود، به عنوان مثال چند روز اخیر افزایش 30 درصدی قیمت خودرو بر سر زبان ها افتاد عده ای گمان کردند که این 30 درصد قرار است بر روی پراید 60 میلیونی اعمال شود در صورتی که قیمت واقعی پراید 38 و 800 تومان است! در حقیقت خبرسازی های نامناسب سیاست گذاران باعث بروز این اتفاقات است.و دلالان نقش پر رنگی در این داستان ندارند و در واقع اصل کار دلال به نظر بنده کارِ غلطی نیست، دلال یک هیجان ایجاد می کند که کالای خود را بفروشند، لذا مردم نباید بستر را فراهم کرده و با شایعه پراکنی باعث بروز هیجان در بازار شوند.

کاکایی در پایان گفت: قیمت 90 میلیونی پراید می تواند کاهش یابد ولی نه با کنترل بازار بلکه با کنترل تولید و بالا بردن میزان آن و اجازه دهیم بازار کار خودش را انجام دهد و با توجه به توانمندی هایی که در کشور وجود دارد، ما توانایی تولید خودرو تا دو میلیون دستگاه را هم داریم. پس باید تولید را بالا برده تا به مرحله رقابت برسیم و در نتیجه شاهد بهبود بازار خودرو و توسعه توان اقتصادی کشور باشیم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر