کدخبر: ۱۱۸۱۴

سعید لیلاز با بیان اینکه مسئول این مشکلات و بحران‌ها خودروسازها نیستند، گفت: فشارهایی که امروز به خودروسازی وارد می‌شود، از حمله مغول‌ها به ایران بدتر است!


به گزارش اقتصاد نگار؛ عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران اظهار داشت: معتقدم در یک چنین شرایطی که اقتصاد در وضعیت بحرانی و خاص است باید عاقلانه با پدیده‌های مختلف از جمله موضوعات زیربنایی اقتصادی مواجه شد.

وی بیان کرد: وقتی در اثر بدترین و شدیدترین فشاری که من از حمله مغول به این طرف می‌توانم به یاد داشته باشم یا در کتاب‌ها خوانده باشم، تولید خودروسازها از حدود ۱.۵ میلیون دستگاه در سال ۱۳۹۶ به حدود ۸۲۰ هزار دستگاه در سال ۱۳۹۸ کاهش پیدا می‌کند و تلخ‌تر از آن در همین مدت نرخ رشد نقدینگی ۲۵ تا ۳۰ درصدی، پمپاژ عظیمی از منابع نقدینگی را به جامعه انجام می‌دهد، اقتصاد حالت دلاری پیدا می‌کند و پول داغ می‌شود؛ در این حالت همه کالاهایی که تا الان مصرفی بوده، حالت سرمایه‌ای هم پیدا می‌کند. 

لیلاز افزود: بنابراین نه تنها مقدار نقدینگی دو برابر شده و تولید خودروسازی‌ها نصف شده بلکه قاعدتا باید در چنین شرایطی یک افزایش شدید تقاضا نسبت بر کاهش عرضه را داشته باشیم که البته نداریم. در واقع در این شرایط خودرو حالت سرمایه‌ای پیدا کرده و از حالت کالای مصرفی با دوام تغییر شکل پیدا کرده به صورت منبعی برای رشد سرمایه‌ها درمی‌آید. مسئول این اتفاق و این مشکلات هر شخص و گروهی که باشد ما جسارت نمی‌کنیم ولی بدون تردید مسئول این مشکلات و بحران‌ها خودروسازها نیستند.

 

ارسال نظر