کدخبر: ۱۱۸۳۸

یک اقتصاددان گفت: در کوتاه مدت برای جبران کسری بودجه، راهی جز عرضه اموال و دارایی های دولت در بورس وجود ندارد و دولت تا حد امکان باید با صرفه جویی در هزینه های جاری، منابع حاصل را بیشتر صرف پروژه های عمرانی کند.

 

جعفر قادری، اقتصاددان و منتخب مجلس یازدهم در گفتگو با اقتصاد نگار؛در خصوص کسری بودجه دولت در سال جاری گفت: در بحث کسری بودجه در کوتاه مدت امکان انجام اقدام خاصی وجود ندارد چرا که در کوتاه مدت امکان فروش نفت بیشتر و افزایش درآمدهای مالیاتی وجود ندارد. و از طرفی دیگر صندوق توسعه ملی فاقد منابعی است که بتوان آن را به کار گرفت.بنابراین در کوتاه مدت برای جبران کسری بودجه، راهی جز عرضه اموال و دارایی های دولت در بورس وجود ندارد و دولت تا حد امکان باید با صرفه جویی در هزینه های جاری، منابع حاصل را بیشتر صرف پروژه های عمرانی کند.

این اقتصاددان در پاسخ به میزان توان گردشگری کشور در دوران پسا کرونا و اینکه این موضوع تا چه حد می تواند کسری بودجه دولت را جبران کند و آیا می تواند جایگزینی مناسب برای نفت باشد گفت: در حال حاضر ما راهی جز حرکت به سمت درآمدهای جایگزین نفت نداریم، بنابراین توجه به بخش گردشگری، توجه به بخش معدن، توسعه صنایع تبدیلی و توجه به شرکت های دانش بنیان ، توجه به صنعت پوشاک و اصلاح جهت گیری تجاری و حرکت به سمت کشورهای همسایه می تواند راهکارهایی برای جبران کسری بودجه دولت باشد.

قادری در پایان با اشاره به بازار خودرو و قیمت های اخیر آن افزود: قانون ساز و کار این موضوع را مشخص کرده و با بررسی شورای رقابت این مشکلات تا حد زیادی رفع خواهند شد. با ممنوعیت ورود خودروهای خارجی و تعرفه ها، یک نوع انحصار در بازار داخلی به نفع خودروسازها ایجاد شد و اینکه خودروسازها خود بخواهند تعیین کننده قیمت خودرو باشند، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.و همچنین اگر مردم هم نسبت به هزینه های تمام شده بی تفاوت باشد، آن هم غیر قابل قبول است.نگرانی دیگری وجود دارد که در این شرایط تقاضا بیش از عرضه شود و این مشکل هم با اعلام یک فرصت یک هفته ای برای پیش فروش مشخص کردن ساز و کاری قابل حل است، به این صورت که افرادی که در سه سال گذشته خودرویی خریداری نکرده اند ثبت نام کنند و بین آن ها قرعه کشی انجام شود و افراد به قید قرعه اجازه ثبت نام داشته باشند. و یا اینکه دولت با اولویت بندی داوطلبان، از تبدیل شدن این مسئله به یک چالش اجتماعی جلوگیری کند.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر