کدخبر: ۱۱۸۸۲

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: ما نیازمند تغییر شکل بازار ارز هستیم، بازار ارز ایران، یک بازار کاملأ سنتی و دارای مکانیزم های تسویه خیلی ضعیفی است.

مجید شاکری تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص افزایش اخیر قیمت ارز اظهار داشت: ما از نیمه زمستان 98 با مشکل کاهش عمق ارز نیما مواجه شدیم، مشکل دیگر اثر کرونا بر روی درهم مدت دار ایران بود و باعث کاهش سرعت دسترسی به منابع شد.همزمان به خاطر موضوع کرونا، میزان فشار تقاضا در داخل ایران به وجود آمد و حال آنکه ما زودتر از قرنطینه خارج شدیم، یک فشار تقاضای عقب مانده ای در حال تحمیل خود به بازار است.

وی افزود: لوکوموتیو تقاضا در داخل ایران در حال حرکت است ولی در سمت عرضه که همان صادرات ماست سال 2020، سال خوبی برای صادرات نیست. در واقع مشکلی که منجر به کاهش عمق بازار نیما شده بود، در خردادماه برطرف خواهد شد.ولی درمورد سایر روندهای بلند مدت باید صبر کرد و دید که چه اتفاقی می افتد.تعدد عوامل باعث عدم پیش بینی نرخ ارز در بلند مدت می شود لذا درمورد شش ماه دوم سال، نمی توان نظر قاطعی درخصوص کاهش یا افزایش قیمت دلار داد.

شاکری با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در سال گذشته در خصوص کنترل نرخ ارز گفت: در سال 98 بانک مرکزی موفق شد بازار ارز را کنترل کند ولی در  هر صورت ما نیازمند تغییر شکل بازار ارز هستیم، بازار ارز ایران، یک بازار کاملأ سنتی و دارای مکانیزم های تسویه خیلی ضعیفی است.

شاکری ادامه داد: در سال جاری ناچارأ باید به سمت تسهیل خدمات تسویه بازار ارز حرکت کرده و ارز فیزیکی برای تسویه نهایی بازار عمده فروشی را کاهش دهیم ولی امکان پیش بینی کاهش قیمت دلار در کوتاه مدت را نمی توان داشت و امیدواریم بانک مرکزی با عزمی قاطع به این موضوع ورود کرده و بازار ارز را کنترل کند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر