کدخبر: ۱۱۹۱۴

سازمان ملل اعلام کرد که خسارات ویروس کرونا به اقتصاد جهان در سال 2020 و 2021 حدود 8.5 تریلیون دلار خواهد بود.

بخش روابط اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد گزارشی تحت عنوان «وضعیت اقتصادی جهان و احتمال‌ها در اواسط سال 2020» را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود اقتصاد جهان به دلیل پاندمی ویروس کرونای جدید (کووید-19) 3.2 درصد کوچک شود. پیش‌بینی می‌شود این میزان در کشورهای توسعه یافته به 5 درصد و در کشورهای در حال توسعه نیز به 0.7 درصد برسد.

در این گزارش همچنین آمده است:

«خسارات رکود اقتصادی ناشی از بحران کرونا به اقتصاد جهان در سال 2020 و 2021 به صورت تخمینی حدود 8.5 تریلیون دلار است. رکود پیش‌بینی شده می‌تواند دست‌آوردهای چهار ساله اقتصاد جهان قبل از سال 2020 را از بین ببرد.

همه‌گیری کووید-19 منجر به یک بحران اقتصادی و بهداشتی بی‌نظیر شده ‌است. همه دولت‌ها در سطح جهانی برای مبارزه با این بحران تدابیر مالی را اتخاذ کرده‌اند که میزان آن به 10 درصد تولید ناخالص داخلی جهان رسیده ‌است.

هر چند سرعت همه‌گیری در هفته‌های اخیر کاهش یافته‌است اما ابهامات در چگونگی سیر پاندمی در روزهای آتی همچنان باقی است. در این راستا دولت‌ها در دو راهی بین حفظ سلامت و تلاش برای نجات جان مردم در مقابله با کرونا یا تلاش برای از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی مبهوت مانده‌اند.

تحولات درباره تولید دارو و واکسن‌ می‌تواند روند ویروس کرونا را تاحدی تغییر دهد و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد جهانی در سال 2021 به تدریج بهبود یابد.»

خبرگزاری آناتولی

 

ارسال نظر