کدخبر: ۱۲۰۵۹

پس از ۲۰ درصد کاهش تقاضای نفت در چین در ماه فوریه همزمان با اعمال تعطیلی ها در این کشور، حالا با بازگشایی کارخانه ها و از سرگیری رفت و آمد ها، مصرف بنزین و دیزل کاملاً به سطح قبلی بازگشته است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از بلومبرگ، چین دومین مصرف کننده بزرگ نفت در دنیا پس از آمریکاست و بازگشت سریع مصرف این کشور به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا به رونق گرفتن سریع تر از حد انتظار بازار نفت کمک کرده است. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا که ماه گذشته تا زیر صفر سقوط کرده بود، در روز دوشنبه به بیشتر از 30 دلار در هر بشکه رسید.

 پس از 20 درصد کاهش تقاضای نفت در چین در ماه فوریه همزمان با اعمال تعطیلی ها در این کشور، حالا با بازگشایی کارخانه ها و از سرگیری رفت و آمد ها، مصرف بنزین و دیزل کاملاً به سطح قبلی بازگشته است. 

 پیدا کردن سطح دقیق مصرف نفت چین کارآسانی نیست ولی تاجران و مقامات اجرایی که مصرف این کشور را زیر نظر دارند می‌گویند چین در حال حاضر 13 میلیون بشکه در روز مصرف دارد که کمی پایین‌تر از 13.4 میلیون بشکه در روز ماه مه 2019 و 13.7 بشکه در روز  دسامبر 2019 است. رقم کلی مصرف نفت چین بالاتر از این ارقام است البته به جز تقاضا برای سوخت جت که هنوز هم بسیار پایین تر از سال گذشته است.

 آژانس بین المللی انرژی که تخمین های دقیق تری از عرضه و تقاضای نفت در مناطق مختلف ارائه می دهد در مورد مصرف چین بدبین تر است. این آژانس در گزارشی در هفته گذشته پیش بینی کرد مصرف ماهانه چین در ادامه سال جاری میلادی نسبت به ماه‌های مشابه در 2019 پایین تر خواهد بود.

 مصرف بنزین و دیزل در چین افزایش یافته چون مردم ترجیح می دهند برای امنیت خود با خودروهای شخصی رفت و آمد کنند تا وسایل حمل و نقل عمومی.

 ساعت های اوج ترافیک در چندین شهر چین طی دو هفته گذشته افزایش یافته و در برخی موارد حتی بالاتر از همین زمان در سال گذشته است.

مصرف دیزل هم به شدت افزایش یافته چون پکن کشاورزان را تشویق می‌کند برای تضمین امنیت غذایی کشور کشت بیشتری داشته باشند و همچنین مصرف صنعتی بهبود یافته است. افزایش مصرف بنزین و دیزل باعث شده پالایشگاه های دولتی و مستقل در چین فعالیت خود را برای تبدیل نفت خام به سوخت بالا ببرند.

 پالایشگاه های مستقل چین با 75 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند که بسیار بالاتر از 60 درصد سال گذشته است. این پالایشگاه ها ظرفیت پالایش 4 میلیون بشکه نفت در روز را دارند که یک چهارم کل مصرف چین است.

 سینوپک، شرکت نفت بزرگ دولتی چین که بزرگترین پالایشگاه این کشور نیز هست، ظرفیت پالایش 5.8 میلیون بشکه در روز را دارد و در حال حاضر فعالیت خود را افزایش داده است. پتروچاینا هم حدود 4 میلیون بشکه در روز نفت پالایش می کند ولی هنوز ظرفیت خود را تا این مقدار بالا نبرده است.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر