کدخبر: ۱۲۱۱۲

یک اقتصاددان معتقد است: اگر دولت عرضه ای به بازار سهام داشته باشد، شاخص بورس رشد چندانی نخواهد کرد ولی اگر عرضه انجام نشود، منجر به افزایش شدید قیمت ها و رشد شاخص خواهد شد.

جعفر قادری، اقتصاددان و منتخب مجلس یازدهم در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص بازار سرمایه و با اشاره به ریزش 15 هزار واحدی شاخص بورس و بازگشت به کانال 900 هزار تومانی اظهار کرد: نگرانی های جدی درمورد ترکیدن حباب بورس وجود دارد و مردم و طبقات پایین تر جامعه با امید به سود و فروش دارایی های مورد نیاز خود وارد بورس شده اند. و اگر خطری احساس کنند و یا نسبت به بورس بی اعتماد شوند با خروج ناگهانی خود از بورس و خروج سرمایه، با افت شدید شاخص بورس و مشکلات زیادی برای افراد فرودست مواجه خواهیم شد.

 

وی افزود: وظیفه دولت ارائه اطلاعات صحیح درمورد شرکت های بورسی به مردم است، چرا که اطلاعات نادرست باعث خرید سهام شرکت های زیان ده و در نتیجه ضرر و زیان و بی اعتمادی خواهد شد.

قادری رشد نقدینگی را منجر به افزایش قیمت سهام شرکت ها، بازار خودرو، سکه طلا و ارز دانست و گفت: باید دید دولت در روزهای آینده سهام جدیدی به بورس عرضه می کند یا نه، اگر دولت عرضه ای به بازار سهام داشته باشد، شاخص بورس رشد چندانی نخواهد کرد ولی اگر عرضه انجام نشود، منجر به افزایش شدید قیمت ها و شاخص خواهد شد، بنابراین این موضوع همانند یک معادله چند مجهولی است و باید دید در چند روز آینده چه اتفاقی می افتد.

این اقتصاددان با اشاره به موضوع فروش 20 درصدی سهام عدالت ظرف مدت 6 ماه آینده توسط مردم که توسط رئیس سازمان خصوصی سازی مطرح شد افزود: به عقیده من این 20 درصد، درصد معقولی هست چرا که فروش یکباره و صد در صدی سهام عدالت، مشکل زا خواهد بود و قیمت سهام را به شدت کاهش خواهد داد.بنابراین فروش تدریجی بهترین تدبیر و راهکار است.


انتهای پیام/

 

ارسال نظر