کدخبر: ۱۲۱۲۳

عملیات نصب جکت نخستین سکوی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در موقعیت مخزنی بلوک B با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس آغاز شد.


به گزارش اقتصاد نگار؛ فاز 11 پارس جنوبی به عنوان یکی از فازهای مرزی و مهم این میدان مشترک و تنها فاز توسعه نیافته آن، بالاخره بعد از ناامید شدن وزارت نفت از توان خارجی و تکیه بر توان داخلی، با تکمیل نخستین جکت این پروژه توسط مهندسان ایرانی و انتقال این جکت به محل پروژه، در مسیر توسعه قرار گرفت.

ظهر امروز، عملیات نصب پایه نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی در موقعیت مخزنی بلوک B این فاز (11B) از طریق ارتباط زنده ویدئویی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری با علیرضا مسعودی، مدیرعامل شرکت پتروپارس در موقعیت مخزنی این فاز به‌طور رسمی آغاز شد.

در این ارتباط زنده، بیژن زنگنه، وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت، رئیس‌جمهوری را همراهی کردند.

وزیر نفت در این ارتباط زنده ازطریق ویدیو کنفرانس، توقف صنعت نفت در زمان تحریم‌ها را پیام توسعه این طرح برشمرد و گفت: به خواست ملت که برداشت متناسب با سهم‌ خود از میدان مشترک گازی پارس جنوبی بود، رسیدیم و برداشت از پارس جنوبی به اندازه‌ای رسید که استحقاق طبیعی‌ ما بود.

وی با اشاره به پایان فعالیت‌های دریایی در این میدان طی امسال، افزود: طرح‌های توسعه‌ای پارس جنوبی در حالی اجرا شد که با گرفتاری‌های مالی روبه‌رو بودیم و قیمت‌های پایین نفت را تحمل کردیم.

وزن این جکت 2 هزار و 120 تن و ارتفاع آن 80 متر و نیم است، این جکت در ناحیه 11B منطقه پارس جنوبی در 135 کیلومتری از ساحل عسلویه و در عمق 71 متر از سطح دریا نصب شود. جکت دارای چهار پایه میان تهی است که عملیات شمع‌کوبی و استحکام آن در کف خلیج فارس از طریق آنها انجام می‌شود.

جکت سکوی 11B پارس جنوبی11 اردیبهشت‌ماه امسال در یارد شرکت نفت سازه قشم NSQ بارگیری شده بود و عملیات نصب آن توسط شناور 3000 تنی صدف انجام می‌شود.

با نصب این جکت امکان حفاری 12 حلقه چاه تولیدی در موقعیت نخستین عرشه گازی این طرح در مرز ایران و قطر در آب‌های خلیج فارس فراهم می‌شود.

طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس، پس از خروج شرکت‌های توتال فرانسه و شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی‌آی) به‌طور کامل به شرکت پتروپارس سپرده شد؛ هدف از اجرای این طرح، تولید 2 میلیارد فوت مکعب گاز غنی، انتقال به پالایشگاه‌های موجود پارس جنوبی و استفاده از ظرفیت فرآورشی این پالایشگاه‌هاست.

انتهای پیام/

ارسال نظر