کدخبر: ۱۲۱۹۰

حیدر مستخدمین حسینی، اقتصاددان در گفتگو با اقتصاد نگار در مورد روند بازار سرمایه و صعود و نزول شاخص ها گفت: بازار فعلی سرمایه ما همچون انسانی است که فقط سرِ آن زیاد از حد رشد کرده و دست و پا و سایر اعضای آن کوچک مانده است، درواقع رشد نامتناسب بازار سرمایه، حکایت آدم بیماری را دارد که به سایر بازار ها نیز تسری پیدا می کند. مسبب این موضوع، دولت است و دولت به جای آنکه تعادل را در همه بازارها برقرار سازد، تمام تمرکز خود را با تبلیغات متعدد بر روی بورس گذاشت تا از این طریق برای خود تأمین مالی به وجود آورد.در واقع دولت با رشد دادن غیر طبیعی بازار سرمایه و کشیدن مردم به طرف آن، قصد دارد بخشی از دارایی های خود را به فروش برساند.نتیجه این اقدام ایجاد نقدینگی افسار گسیخته ای است که هیچ تناسبی با فعالیت های اقتصادی ندارد و بنابراین به صورت سرگردان، گاهی به سمت بازار خودرو رفته آنجا ایجاد مشکل می کند و بعد به سمت بازار طلا و ارز رفته و آنجا هم مشکلات زیادی را به وجود می آورد و همینطور تا آخر، لذا این سرمایه سرگردان، باعث حرکات سوداگرانه و سفته بازی می شود.

این اقتصاددان با گلایه از تبلیغات گسترده در بازار سرمایه و سوق دادن مردم به سمت آن گفت: نفس بازار سرمایه، بلند مدت است نه کوتاه مدت، متأسفانه به گونه ای تبلیغ می کنند که سرمایه گذار ظرف مدت چند روز به سود کلان خواهد رسید! این نوع تبلیغات و بیان کردن مطلب کاملأ اشتباه است.بازار سرمایه، بازار حوصله است، بازاری است که طبق قانون مزرعه باید مدیریت شود، بدین صورت که ما نباید بعد از کاشت یک نهال، بلافاصله از آن انتظار میوه داشته باشیم! ما نیازمند یک انقلاب اساسی در حوزه اقتصاد هستیم.

مستخدمین حسینی در پایان گفت: رشد فعلی بورس کاملأ خطرناک است و بنده سال گذشته اولین نفری بودم که به دولت و مسئولان بورس هشدار دادم.در واقع در سه ماهه پایان سال افزایش شاخص بورس به دلیل کاهش ارزش پول ملی و حمایت از تولید داخلی و تحریم ها و همچنین محدود شدن واردات به کمک واحدهای بورسی آمد و همه این عوامل باعث افزایش رشد شاخص بورس شد، حال بعد از این اتفاقات دیگر چه دلیلی برای افزایش شاخص وجود دارد؟ این افزایش شاخص هیچ سودی برای تولید کنندگان و هیچ نتیجه ای برای افزایش و بهره وری تولید ندارد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر