کدخبر: ۱۲۲۲۱

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۹ سنت معادل نیم درصد کاهش به ۳۴ دلار و ۹۴ سنت رسید.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از رویترز، به دنبال نگرانی ها از بالا گرفتن تنش ها بین آمریکا و چین بر سر طرح پکن برای تصویب مقررات امنیتی جدید در مورد هنگ کنگ و احتمال وضعیت تحریم از سوی آمریکا قیمت نفت روز دوشنبه شاهد کاهش بود.

در حالی که کاهش محدودیت های اجتماعی منجر به افزایش تقاضا برای مصرف انرژی شده قیمت نفت طی هفته های اخیر شاهد رشد قابل توجهی بوده اما تنش ها میان آمریکا و چین بر سر پکن در حال تاثیرگذاری بر احساس مثبت حاکم بر بازار نفت است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 19 سنت معادل نیم درصد کاهش به 34 دلار و 94 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز 6 سنت معادل 0.2 درصد افت داشت و به 33 دلار و 19 سنت رسید. قیمت هر دو شاخص نفتی در طی 4 هفته گذشته رشد داشته هرچند که قیمت ها همچنان نسبت به ابتدای امسال حدود 45 درصد کاهش نشان می دهد.

روز یکشنبه پلیس هنگ کنگ برای متفرق کردن هزاران تظاهرکننده جدایی طلب که مخالف طرح پکن برای وضع قوانین امنیتی جدید هستند از گاز اشک آور و خودروهای آب پاش استفاده کرد.

استفن اینز استراتژیست بازار نفت در شرکت آکسی کورپ در این باره گفت: «تصویب مقررات امنیت ملی برای هنگ کنگ موجب تشدید ریسک جنگ تجاری می شود.»

روابط بین پکن و واشنگتن از زمان شیوع ویروس کرونا رو به تیرگی گذاشته است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و شی جینپینگ رئیس جمهوری چین بر سر شیوع ویروس کرونا با یکدیگر به جنگ لفظی پرداخته و همدیگر را به لاپوشانی و عدم شفافیت متهم ساخته اند.

تنش ها بین دو ابرقدرت جهانی موضوعات مختلف نظیر مسائل هنگ کنگ، حقوق بشر، تجارت و حمایت آمریکا از جدایی طلبی تایوان را در بر می گیرد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر