کدخبر: ۱۲۳۱۱

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: دولت یک فروشنده در بازار سرمایه است و صحبت های اخیر دولتی ها مبنی بر نظارت بر بازار بورس و کنترل قیمت ها، حرفی کاملأ غیر منطقی و بی اساس است، چرا که فروشنده و عرضه های وی موجب پایین آوردن بازار است.

میثم رادپور تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با اقتصاد نگار در مورد بازار سرمایه و اتفاقات پیش روی آن اظهار داشت:بنده به آینده بازار سرمایه خوشبین نیستم و در بلند مدت هم تصور می کنم که این بازار به سود سرمایه گذاران نباشد. و اینکه در یکی دو روز آینده چه اتفاقی در بازار می افتد هم قابل پیش بینی نیست.از طرفی عرضه سهام عدالت و عرضه های دولت باعث وارد آمدن فشارهای زیادی به بازار سهام شده است، و این بازار مگر تا چقدر توان تجهیز سرمایه دارد؟ در حال حاضر بسیاری از سرمایه های خرد حقیقی متوقف یا کم شده اند.در مجموع بازار سرمایه بیشتر از اینکه مستعد رشد باشد، مستعد ریزش است.

برخی از کارشناسان پیش بینی کرده اند که تا پایان سال جاری شاخص بورس به دو میلیون واحد می رسد، رادپور در پاسخ به این مسئله گفت: واقعأ باید از این کارشناسان پرسید که بر چه اساسی چنین پیش بینی هایی را دارند و تنها امید آن ها به تورم و ارز است چون ملاک دیگری برای پیش بینی در این سطح وجود ندارد. این پیش بینی های بی پشتوانه در حالی می شود که شرکت های ما بهره ور تر نشده اند و تقاضای کل کاهش یافته است.وضعیت بازارهای ما در مقایسه با چهار سال قبل، بدتر شده است و همین که درمورد ارزش جایگزینی صحبت می کنند، گویای همین وضعیت نگران کننده است. دولت یک فروشنده در بازار سرمایه است و صحبت های اخیر دولتی ها مبنی بر نظارت بر بازار بورس و کنترل قیمت ها، حرفی کاملأ غیر منطقی و بی اساس است، چرا که فروشنده و عرضه های وی موجب پایین آوردن بازار است.

رادپور درمورد پیش بینی بازار ارز، سکه و طلا گفت: ما در بازار ارز دچار گرفتاری هایی هستیم، بحران کرونا صادرات را کاهش داد و نتیجه آن تضعیف عرضه و کاهش درآمدهای ارزی است. با بازگشایی تدریجی مرزها، می توان امید داشت که در کوتاه مدت شاهد ثبات قیمت ارز و حتی کاهش قیمت آن باشیم.درخصوص بازار طلا نیز باید عرض کنم که اونس طلا در بلند مدت به شدت صعودی خواهد بود چرا که اقتصاد آمریکا به شدت مسئله دار و نگران کننده شده است و این نگرانی از به خطر افتادن موقعیت دلار در جوامع بین المللی نیز وجود دارد. و لذا شانس جدی برای افزایش قیمت اونس طلا را دور از ذهن نمی دانیم. سکه نیز به خاطر انحصار آن که در اختیار بانک مرکزی است، مستعد حباب است. و اگر این انحصار وجود نداشت و بازار خود می توانست سکه عرضه کند، این حباب به وجود نمی آمد و در نتیجه کاهش قیمت آن را شاهد بودیم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر