کدخبر: ۱۲۳۱۸

با آغاز به کار سامانه سپیدار صورت می‌گیرد

با اعلام سازمان توسعه سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی با نام سپیدا رسما کار خود را آغاز کرده که هدفش افزایش سرعت ارائه تسهیلات به صادرکنندگان خواهد بود.

به گزارش اقتصاد نگار، سال گذشته، بسته حمایت از صادرات غیرنفتی کشور، در بهمن ماه برای اجرا، ابلاغ شد و با توجه به رسیدن به روزهای پایانی سال و البته شیوع ویروس کرونا، شرایط برای اجرای آن فراهم نشد.

با توجه به انتقاداتی که از دیر تصویب شدن بسته حمایت از صادرات سال گذشته مطرح شد، سازمان توسعه تجارت در سال جاری تصمیم گرفته، سرعت تصویب بسته حمایتی سال ۹۹ را افزایش دهد و به این ترتیب احتمالا در هفته‌های پیش رو بسته سال جاری نهایی خواهد شد.

با توجه به اینکه اجرای بسیاری از بندهای حمایتی سال ۱۳۹۸، عملا مسکوت مانده، این سازمان تلاش کرده مقدمات لازم برای اجرای برخی از سیاست‌های اعلامی در این بسته را نیز فراهم کند که یکی از آنها ارائه تسهیلات ریالی به صادرکنندگان از طریق منابع صندوق توسعه ملی است.

طبق اعلام حمید زادبوم، رییس سازمان توسعه تجارت، بر اساس ماده سه بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۸ مقرر شده است کارگروهی متشکل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان توسعه تجارت ایران، صندوق توسعه ملی، بانک توسعه صادرات ایران، صندوق ضمانت صادرات ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ساز و کار استفاده از منابع ریالی و ارزی مندرج در مواد یک و دو بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۸ را طراحی کنند  و این برنامه ریزی به آغاز به کار سامانه سپیدار منجر شده است.

وی درباره ساز و کار اجرایی این سامانه توضیح داده: کلیه صادرکنندگان متقاضی دریافت اعتبارات از محل منابع صندوق توسعه ملی که با نرخ‌های ترجیحی پرداخت می‌شود، می‌توانند از روز دوشنبه مورخ ۱۲ خردادماه سالجاری با مراجعه به وب سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.  Tpo.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند. این سامانه به صورت خودکار نسبت به پردازش اطلاعات اقدام و درخواست‌های وارده را به بانک‌های عامل جهت پرداخت تسهیلات ارسال می‌کند.

تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی در سال گذشته ۴۰۰۰ میلیارد تومان است که دو هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۲۰۰۰ میلیارد تومان از منابع بانکی است.

انتهای پیام

 

ارسال نظر