کدخبر: ۱۲۳۴۱

رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه نخست امسال به منفی پنج درصد رسید.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اسوشتیدپرس، وزارت بازرگانی آمریکا آمار رشد نهایی سه ماهه نخست امسال را اعلام کرد که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی این کشور منفی پنج درصد اندازه گیری شده که این رقم ۷.۸ درصد کمتر از سه ماهه قبل و ۰.۲ درصد کمتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی بوده است.

اصلی ترین دلیل ثبت این رشد که بدترین عملکرد بزرگ ترین اقتصاد جهان از سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۸ محسوب می شود  مربوط به انتشار گسترده ویروس کرونا در سطح جهان بوده است که تاکنون جان بیش از ۱۰۰ هزار نفر را در آمریکا گرفته است.

مارک زندی، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه " مودی آنالتیکس" گفت: اقتصاد جهانی تا پیش از آمدن ویروس کرونا نیز به دلیل جنگ تجاری تضعیف شده بود و به نظر می رسد روند نزولی ادامه یابد و در بر روی همان پاشنه بچرخد.

انتظار می رود نیمه نخست امسال اقتصاد آمریکا ۴۰ درصد کوچک شود که در صورت تحقق، بدترین عملکرد تاریخ معاصر این کشور خواهد بود. این مقدار حتی از رکورد قبلی ثبت شده در بحران مالی ۱۹۲۹ نیز بیشتر خواهد بود.  

علاوه بر پیامدهای مربوط به ویروس کرونا، تنش های بین آمریکا و چین نیز در روزهای اخیر بر سر نقش چین در شیوع کرونا و مساله هنگ کنگ رو به وخامت رفته است و کارشناسان نگرانند این تنش ها به دور تازه ای از جنگ تجاری دامن زده و رشد آمریکا را بیش از پیش کاهش دهد.  

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حساب ویژه ای بر روی مسائل اقتصادی باز کرده است و پیشتر نیز عملکرد اقتصادی این کشور در دوران ریاست جمهوری خود را برترین عملکرد اقتصادی در طول تاریخ خوانده بود.  

متوسط رشد اقتصادی فصلی آمریکا در بازه زمانی ۱۹۴۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۱ درصد بوده است که بالاترین رشد ثبت شده مربوط به رشد ۱۶.۷ درصدی سه ماهه نخست سال ۱۹۶۷ و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه نخست سال ۱۹۵۸ با منفی ۱۰ درصد بوده است.

انتهای پیام

 

ارسال نظر