کدخبر: ۱۲۳۷۳

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: مشکل اساسی دولت چگونگی انتقال دلارهای نفتی به داخل ایران است. در واقع مشکل دولت در حال حاضر فروش نفت نیست بلکه چگونگی انتقال پول است و راه دور زدن این تحریم تهاتر با شرکت های دیگر است.

علی حیدری کارشناس اقتصادی در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص کسری بودجه دولت و چالش های پیش روی دولت اظهار داشت: متأسفانه از سال 1350 تا به امروز، دولت هایی که بر سر کار آمده اند، عمده ی کسری بودجه خود را با توسل به بانک مرکزی، چاپ پول و تحمیل فشار تورم به بطن جامعه تأمین کرده اند. ولی در شرایط فعلی بهترین روش تأمین بودجه و رفع کسری آن، انتشار اوراق مشارکت است، این اوراق به خاطر نقدینگی بالا، امکان جذب آن در بازار وجود دارد، البته در شرایط کنونی اقدام بانک مرکزی مبنی بر انتشار اوراق قرضه بین بانکی بسیار پسندیده است که این حالت سبب مدیریت درست تورم هم می شود.

حیدری در ادامه با اشاره به بازار فعلی نفت و کاهش قیمت جهانی آن به خصوص نفت ایران و رسیدن آن به 30 دلار در هر بشکه و از طرفی پبش بینی تحلیلگران نفتی و مطرح کردن این موضوع که قیمت نفت امسال از 40 دلار تجاوز نخواهد کرد، افزود: روسیه با توجه به بودجه های عمومی که برای سال 2020 در نظر گرفته است، نیاز به نفت 40 دلاری دارد و با توجه به فروکش کردن بحران کرونا در آینده و بازگشت به سرکار به صورت پله ای، احتمال اینکه روسیه و عربستان مجددأ توافقات پنهانی با یکدیگر انجام دهند وجود دارد. و حتی اگر این توافقات پنهانی به دلیل حضور قدرتمند ایالات متحده آمریکا در بخش صادرات نفت ، ممکن نباشد، روسیه و عربستان همانند دوره های قبل از تحریم، در صدد دور زدن ایران بر خواهند آمد و کسری بودجه خود را با فروش نفت به مشتری های ایران جبران خواهند کرد.

وی افزود: با توجه به افزایش تحریم ها، مشکل اساسی دولت چگونگی انتقال دلارهای نفتی به داخل ایران است. در واقع مشکل دولت در حال حاضر فروش نفت نیست بلکه چگونگی انتقال پول است و راه دور زدن این تحریم تهاتر با شرکت های دیگر است و یا از طریق برگزاری مانورهای دریایی و با استفاده از لنج دریایی و پشتیبانی نامحسوس، بتواند دلارهای حاصل ار فروش نفت را به داخل کشور منتقل کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: به عقیده من حاکمیت می بایست رویکرد اقتصادی خود را تغییر دهد، و از این سیستم اقتصادی بسته (کمون) به سمت اقتصاد باز تغییر رویه دهد. از اینجا به بعد می توان انتظار داشت که شرکت ها بر مبنای سوددهی کار کنند و گسترش مناسبات مرزی، می تواند در جهت کاهش تورم، رشد اقتصادی و داشتن دولت و حاکمیت قوی، امیدبخش باشد.

حیدری در پایان گفت: عملکرد بانک مرکزی به لحاظ ایجاد انضباط پولی و بازار آزاد ارز و انتشار اوراق قرضه دولتی به صورت بین بانکی در جهت کنترل میزان نقدینگی، نوید این را می دهد که در آینده ای نزدیک بتواند نرخ دلار را به خوبی مدیریت کند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر