کدخبر: ۱۲۴۰۱

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر گفت: با وجود آنکه رشد مصرف جهانی مصرف برق به دلیل کرونا کاهش پیدا کرده است، در ایران به میزان ۱۲.۸ درصد افزایش یافته است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ مصطفی رجبی مشهدی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر بر لزوم همکاری مشترکان برای عبور موفق از پیک تابستان امسال تأکید کرد و گفت: با توجه به میزان بالای مصرف برق سیستم‌های سرمایشی، مشترکان می‌توانند با تنظیم دمای کولرهای گازی خود روی 24 تا 25 درجه در تأمین مطمئن برق سهم به سزایی داشته باشند.

سخنگوی صنعت برق اضافه کرد: ساعت‌های اوج مصرف از ساعت 13 تا 17 است که مشترکان باید در این ساعات از دور کند کولر آبی استفاده کنند، دمای ترموستات کولر گازی را روی عدد 24 درجه قرار دهند و از وسایل پرمصرف مانند ماشین لباسشویی، ظرفشویی و اتو بخار در این ساعت‌ها استفاده نکنند.

وی با بیان اینکه استفاده از دور کند کولر آبی در زمان اوج مصرف و نصب سایبان روی کولر تا 30 درصد مصرف برق را کاهش می‌دهد، گفت: تغییر درجه ترموستات کولر گازی از 18 به 24 درجه معادل 20 درصد و خاموش کردن هر لامپ اضافی، در زمان اوج مصرف هزار مگاوات از مصرف برق کشور را کاهش می‌دهد.

رجبی‌مشهدی با اشاره به اینکه به ازای هر 10 درصد کاهش مصرف برق 20 درصد از هزینه بهای برق مصرفی در قبوض کاهش می‌یابد، ادامه داد: امسال نیز در زمان اوج مصرف تابستان، برای مشترکان پرمصرف، 16 درصد بیش از تعرفه سایر مشترکان بهای برق افزایش می‌یابد.

سخنگوی صنعت برق با تأکید بر لزوم خاموش کردن لامپ‌ها و تجهیزات سرمایشی در زمان خروج از خانه و یا ادارات گفت: در زمان اوج مصرف سال گذشته مصرف برق کشور به 57 هزار و 681 مگاوات رسید که اگر مصرف فعلی ادامه یابد امسال این رقم به 60 هزارمگاوات خواهد رسید.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: مشترکانی که مصرف برق خود را کاهش دهند، از پاداش خوش مصرفی برخوردار خواهند شد.

وی اضافه کرد: با وجود آنکه رشد مصرف جهانی مصرف برق به دلیل کرونا کاهش پیدا کرده است، در ایران به میزان 12.8 درصد افزایش یافته است.

رجبی همچنین خاطرنشان کرد: افزایش تعرفه برق برای عموم مشترکان تنها 7درصد‌ است، اما نرخ برق مشترکان پرمصرف 16درصد دیگر نیز افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر