کدخبر: ۱۲۴۲۶

انتظار می رود عربستان سعودی قیمت رسمی نفت خام سبک عرب را در ماه جولای به طور متوسط ۳.۸۰ دلار در هر بشکه افزایش دهد.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از رویترز، انتظار می‌رود عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت جهان قیمت رسمی نفت خود را برای درجاتی که در ماه جولای در آسیا می فروشد افزایش دهد. این خبر در شرایطی منتشر شده که حاشیه های ضعیف سود پالایشگاهی جلوی افزایش قیمت نفت را می گیرد.

 انتظار می رود عربستان سعودی قیمت رسمی نفت خام سبک عرب را در ماه جولای به طور متوسط 3.80 دلار در هر بشکه افزایش دهد.

 به گفته چندین منبع پالایشگاهی این افزایش قیمت بین 2 تا 3 دلار در هر بشکه تا 5 دلار پیش بینی می شود. گرچه حاشیه های سود پالایشگاهی پایین آمده ولی قیمت بالاتر نفت خام DME عمان، یکی از دو شاخص زیربنایی برای نفت خام عربستان در آسیا، قیمت مواد خام پالایشگاهی را افزایش داده است.

 به گفته یکی از این منابع، حاشیه های سود پالایشگاهی بدتر شده و حدود یک دلار در هر بشکه در ماه مه پایین آمده است.

 قیمت نفت خام DME عمان به طور متوسط 3 دلار در هر بشکه گران‌تر از قیمت نقدی نفت دبی و عمان است که  اس پی گلوبال پلتس اعلام کرده است . به این ترتیب قیمت نفت عربستان و کویت برای خریداران آسیایی افزایش می یابد.

تولید نفت اوپک در ماه مه به پایین‌ترین حد طی دو دهه گذشته رسیده که باعث تقویت قیمت نفت خام در خاورمیانه شده است. اوپک و متحدانش در این هفته نشستی برگزار می‌کنند تا در مورد ادامه این کاهش تولید پس از ماه ژوئن مذاکره کنند.

 انتظار می رود نفت خام سبک عرب افزایش قیمت بیشتری نسبت به درجات سنگین تر داشته باشد. قیمت رسمی فروش نفت عربستان معمولاً حدود پنجم هر ماه اعلام میشود. بنابراین قیمتگذاری نفت عربستان بر بیش از 12 میلیون بشکه در روز فروش نفت در آسیا تاثیر می گذارد.

 انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر