کدخبر: ۱۲۴۵۵

راه اندازی ارز دیجیتال تهدیدی جدی برای سلطه مالی آمریکا است. دیجیتال ارز چین می تواند به ایران و سایر کشورها اجازه دهد تا راحت تر تحریم های آمریکا را دور بزنند و بدون اینکه واشنگتن متوجه شود پول جابجا کنند.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از راشا تودی، پیش بینی می شود ارز دیجیتال حکومتی چین که احتمالاً سال آینده به صورت عمومی راه اندازی می شود، جای پول کاغذی را بگیرد. تحلیلگران میگویند این ارز دیجیتال می تواند تعادل جهانی قدرت اقتصادی را تغییر دهد.

 بانک مرکزی چین هفته گذشته از طرح های خود برای آماده سازی ارز دیجیتال دولتی برای المپیک زمستانی 2022 رونمایی کرد. استفاده آزمایشی محدود از این ارز دیجیتال در چهار شهر چین در حال انجام است.

شو یوان، یکی از محققان ارشد بخش تحقیقات مالی دیجیتال در دانشگاه پکینگ گفت:« سال‌ها بعد وقتی به 2020 نگاه کنیم از دو واقعه تاریخی یاد خواهیم کرد، همه گیری ویروس کرونا و ارز دیجیتال چین».

  پکن از 2014 مطالعات در مورد راه‌اندازی ارز دیجیتال خود را آغاز و در همان حین، بر استفاده از ارزهای مجازی مثل بیت کوین سختگیری کرد. تجارت ارز مجازی از 2017 در صد مرکز مبادله در چین متوقف شد تا جلوی تخلفات مالی و پولشویی گرفته شود.

 به گفته متخصصان، طرح های چین برای راه اندازی ارز دیجیتال  تهدیدی جدی است برای سلطه مالی آمریکا. دیجیتال ارز چین می تواند به ایران و سایر کشورها اجازه دهد تا راحت تر تحریم های آمریکا را دور بزنند و بدون اینکه واشنگتن متوجه شود پول جابجا کنند. زمانی فرا می رسد که بشود ارز دیجیتال را بدون گذشتن از سیستم پرداخت بین المللی که بر اساس دلار عمل میکند، در بین کشورهای مختلف جابجا کرد.

هنری پالسون، وزیر سابق خزانه‌داری آمریکا می‌گوید تهدید این ارز دیجیتال برای موقعیت دلار به عنوان ارز برتر جهانی چندان نگران کننده نیست. وی ادعا می کند حتی اگر یک یوان دیجیتال بتواند جابجایی زیادی در سراسر جهان داشته باشد، دلار آمریکا بسیار مورد اعتماد تر است و نفت و سایر کالاهای اساسی هنوز هم بر اساس آن قیمت گذاری می شوند.

 ولی بسیاری عقیده دارند یوان دیجیتال می تواند سایر کشورها را تشویق کند تا با این فناوری و ارز چین همراه شوند.

یوان دیجیتال به شماره همراه دارندگان آن متصل می شود و می توان نقل و انتقال ها را از طریق یک نرم افزار انجام داد. کاربران می توانند با استفاده از تلفن همراه خود پول جابجا کنند. این ارز یک ارز قانونی خواهد بود بنابراین برای انتقال آن نیازی به واسطه گری بانک نیست.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر