کدخبر: ۱۲۴۶۳

به گفته یک کارشناس بازار انرژی، در صورت کشف واکسن کرونا و افزایش تقاضا می‌توان انتظار داشت که قیمت نفت به 45 یا 50 دلار در هر بشکه برسد.

نرسی قربان کارشناس بازار انرژی در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص قیمت نفت و با اشاره به اینکه شیوع کرونا عامل اصلی کاهش قیمت نفت بوده است گفت: شیوع کرونا باعث کند شدن اقتصاد جهانی بوده و تقاضا برای نفت و فرآورده های نفتی نیز کاهش یافته است و از سویی دیگر به علت قیمت پایین نفت و تعطیلی در سرمایه گذاری در حوزه های نفت و گاز به خصوص در نفت شیل آمریکا و نفت های سنگین کانادا مقدار زیادی نفت از چرخه تولید خارج شده است،به عقیده بنده در صورت کشف واکسن کرونا، تقاضا افزایش پیدا خواهد کرد  و در میان دوره احتمال رسیدن قیمت نفت به 45 یا 50 دلار در هر بشکه وجود خواهد داشت.

قربان در پاسخ به اینکه بودجه 99 بر مبنای نفت 50 دلاری بسته شده و دولت با قیمت فعلی نفت با مشکل مواجه خواهد شد گفت: معمولأ در این موارد بودجه مجددأ بازنگری می شود و ارقام و اعداد باید بر مبنای پیش بینی متوسط قیمت نفت در سال بسته شوند.

وی در پایان گفت: عدم توافق عربستان و روسیه در هشتمین جلسه اوپک پلاس یکی دیگر از عوامل سقوط نفت بود و اگرچه حدود یک ماه بعد این کشورها به توافقی برای کاهش تولید رسیدند ولی اقدامات آن ها برای جلوگیری از این کاهش قیمت کافی نبود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر