کدخبر: ۱۲۵۰۸

نرخ تورم ترکیه تا پایان ماه می از ۱۲ درصد نیز عبور کرد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از خبرگزاری آناتولی، نرخ تورم ترکیه در ۱۲ ماه منتهی به می به ۱۱.۳۹ درصد رسید که ۰.۴۵ درصد بیشتر از تورم ثبت‌شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و کمترین تورم ثبت شده در طول سه ماه اخیر محسوب می‌شود. در بین بخش های مختلف بالاترین نرخ تورم مربوط به آب و برق با ۱۴.۴۵ درصد بوده است و پس از این بخش نیز مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۲.۸۷ درصد قرار دارد. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با ۶.۶۹ درصد و ارتباطات با ۵.۷ درصد بوده است. 

 از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸  که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمتها عمدتا  در مسیر کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت ها در ماه می  خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب نخواهد شد؛ به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، با ۰.۳۷ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۰.۳درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده هفت دو اخیر محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه می۱.۳۶ درصد اندازه گیری شده که بالاترین تورم ثبت شده ماهانه این طی پنج ماه اخیر بوده است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در سال گذشته ۱۱.۸۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف گذاری کرده اند و بانک مرکزی نیز پیش بینی کرده است تورم تا پایان امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر