کدخبر: ۱۲۵۱۳

قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۲ دلار و ۳۱ سنت معادل ۵.۷۸درصد جهش به ۴۲دلار و ۳۰سنت رسید.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از رویترز، در حالی که قرار است امروز اوپک و متحدانش برای توافق بر سر تمدید توافق کاهش تولید تشکیل جلسه دهند و وقوع طوفان در خلیج مکزیک موجب تعطیلی 30درصدی تولید نفت در این منطقه شده است قیمت نفت روز جمعه شاهد افزایش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با 2 دلار و 31 سنت معادل 5.78 درصد جهش به 42 دلار و 30 سنت رسید. در مجموع معاملات هفتگی قیمت نفت 19.2 درصد رشد داشت. قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با 2 دلار و 14 سنت معادل 5.72 درصد رشد به 39 دلار و 55 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در پایان معاملات این هفته شاهد رشد 14.7درصدی بود.

طوفان گرمسیری گریستوبال روز جمعه وارد منطقه رودخانه می‌سی‌سی‌پی شد و شرکت‌های تولیدکننده انرژی را ناگزیر ساخت تا 65 سکوی فراساحلی تولید نفت را تعطیل کنند. همچنین 7 سکوی حفاری از مسیر حرکت طوفان خارج شده‌اند.

تولیدکنندگان بزرگ نفت موسوم به اوپک پلاس پیشتر توافق کرده بودند که به‌منظور تقویت قیمت نفت که از بحران کرونا آسیب دیده بود، تولید نفت خود را در بازه زمانی می و ژوئن به‌میزان 9.7 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این کاهش‌ها قرار بود در ماه‌های جولای تا دسامبر به‌مقدار 7.7 میلیون بشکه انجام شود.

منابع مطلع در اوپک پلاس گفتند عربستان و روسیه توافق کرده‌اند که کاهش تولیدهای فعلی را تا ماه جولای ادامه دهند هرچند ریاض ترجیح می‌دهد توافق فعلی تا ماه اوت تمدید شود.

قیمت نفت برنت که در ماه آوریل به زیر 20 دلار رسیده بود روز جمعه به بالاترین رقم 3 ماه گذشته رسید.

در نشست ویدئوکنفرانسی امروز تولیدکنندگان بزرگ تلاش خواهند کرد کشورهایی نظیر عراق و نیجریه را به تبعیت بیشتر از تعهداتشان مجاب کنند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر