کدخبر: ۱۲۵۸۱

به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از اس پی گلوبال پلتس، درآمد صادرات عربستان سعودی در سه ماهه اول سال میلادی برابر با 197.84 میلیارد ریال (52.69 میلیارد دلار) بود که 20.7 درصد نسبت به همین دوره در 2019 پایین تر است و بیشتر مربوط می شود به 21.9 درصد کاهش صادرات نفتی.

 کل درآمد صادرات نفت عربستان در سه ماهه اول سال جاری میلادی 149.95 میلیارد ریال بود در حالی که این کشور در سال گذشته در همین دوره 192.03 میلیارد ریال نفت صادر کرده بود. این در شرایطی است که پیش فروش هیدروکربن ها تاثیر سقوط قیمت نفت بر درآمد سه ماهه عربستان را کاهش داده است. نفت همچنان 77 درصد صادرات عربستان را تشکیل می دهد که تغییر چندانی نسبت به سال گذشته نداشته و نشان دهنده پیشرفت آهسته طرح متنوع سازی اقتصاد این کشور است.

 کل تولید هیدروکربن عربستان توسط شرکت آرامکو صورت می‌گیرد که به تازگی سهام خود را در بورس عرضه کرده است. طی عرضه سهام آرامکو در بازار بورس تداول در ماه دسامبر، این شرکت قول داد سود سالانه سهام آن تا 2024 برابر با 75 میلیارد دلار باشد. این مقدار برابر است با پرداخت 18.75 میلیارد دلار در هر سه ماهه برابر با تقریباً نصف کل درآمد نفتی عربستان. ولی عربستان سعودی در سه ماهه اول سال جاری میلادی با 34.107 میلیارد ریال کسری بودجه مواجه شد. وزارت دارایی عربستان طرح های خود را برای افزایش وامگیری و استفاده از ذخایر نقدی برای جبران کمبودهای سال جاری اعلام کرده است.

 

ارسال نظر