کدخبر: ۱۲۶۳۲

به گفته یک کارشناس اقتصادی بر اساس اطلاعات اعلامی دولت، از سودهای توزیع شده شرکت ها، حدود ۵۳۲ هزار تومان از سهام عدالت تسویه شده، اما بر اساس محاسبات انجام شده کارشناسان و بررسی سهم‌های سهام عدالت، ۵۷۳ هزارتومان سود سهام شناسایی شد که نشانگر اختلاف ۴۰ هزارتومانی است که در این موضوع ابهام وجود دارد.


به گزارش اقتصاد نگار؛ محسن اختیاری  - کارشناس بازار بورس - در برنامه پایش که با موضوع «تاثیرات خرابی هسته معاملاتی بر روند بازار سرمایه» پخش شد، با اشاره به نوسانات دو هفته اخیر بازار سرمایه، گفت: قیمت های بازار سرمایه با تاثیر از عوامل بنیادی و سیاسی، عموما دچار نوساناتی می شود که این نوسانات قابل تحلیل است.

وی ادامه داد: سهامداران باید نگاه خود را از کوتاه مدت به بلند مدت تغییر دهند و به سمت گرفتن سود مجامع حرکت کنند. در بحث سهام عدالت البته برخی شرکت‌های آن، سود سهام را توزیع نمی کردند و در این موضوع ابهام وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بر اساس محاسبات انجام شده کارشناسان و بررسی سهم‌های سهام عدالت اختلاف ۴۰ هزارتومانی وجود دارد گفت: البته برخی شرکت‌ها نیز به دلیل اطلاعات ناقص منتشره در محاسبه سود مجامع لحاظ نشده که در آن صورت مبلغ سود توزیعی بیشتر از ۵۷۳ هزار تومان نیز ممکن است بشود، از طرفی بعضی شرکت‌ها نیز از سبد سهام عدالت حذف شده اند که سود آنها نیز حذف شده است.

وی ادامه داد: بحث مهم دیگر سود شرکت‌های غیر بورسی است، که در این محاسبات لحاظ نشده است، بنابراین در این خصوص نیاز به شفاف سازی دولت است، چرا که سود سهام عدالت در این ۱۰ سال بیشتر از مبلغ اعلامی دولت است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به سود انباشته شرکت‌های سبد سهام عدالت، گفت: شرکت‌ها از این سودها بر اساس سیاست‌های خود برای سایر فعالیت‌های استفاده می کنند، نکته ای که در این زمینه وجود دارد عدم لحاظ شدن سود انباشته در محاسبات سهام عدالت است که حدود ۱۵۴ هزار تومان به سود توزیع شده سهام عدالت اضافه می کند و اگر این سودها لحاظ می شد ارزش سهام عدالت مردم نیز افزایش می یافت.

اختیاری بیان کرد: ارزش سهام تقسیمی در شرکت‌های بورسی، ۲۰ برابر شده اما برای شرکت‌های غیر بورسی تجدید ارزیابی دارایی‌ها انجام نشده است که اگر انجام می شد ارزش سهام عدالت نیز افزایش می یافت.

روند صعودی بازار بورس در بلند مدت

احسان همتی - تحلیلگر بازار سرمایه - در خصوص هسته معاملاتی بورس و مشکلات آن، بیان کرد: همه مردم فعال در بازار سرمایه با هسته معاملات درگیرند که خرابی هسته باعث ضرر و زیان آنها می شود.

وی گفت: نارسایی سامانه معاملاتی به گفته یکی از اعضای شورای عالی بورس مرتبط با افزایش حجم معاملات نیست، بحثی که مطرح می شود باگ سامانه معاملاتی مربوط به سال ۱۳۸۷ و زمان خرید آن از یک شرکت فرانسوی است.

تحلیلگر بازار سرمایه افزود: بحث اصلی زمان درست شدن سامانه معاملاتی است، راه حل این مشکل، استفاده از متخصصان داخلی است که در دو سال اخیر نتیجه نداشته است، و این سوال وجود دارد که کارمزد دریافتی شرکت بورس صرف چه مسائلی می شود؟

همتی گفت: رقم کارمزدها عدد بالایی است و درآمد بورس و فرابورس در سال ۱۳۹۸، حدود ۵۷۰ میلیارد تومان بوده و این رقم در ۲ ماهه اول سال ۱۳۹۹، به ۳۳۰ میلیارد تومان رسیده و درآمد سازمان بورس هم افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: مردم متضررین اصلی خرابی هسته معاملات هستند، این امر باعث اختلال در تابلوهای معاملاتی شده که در امر خرید و فروش سهام توسط مردم مشکل ایجاد کرده است.

تحلیلگر بازار سرمایه گفت: باید در تحلیل بازار سرمایه، عوامل بنیادی را دید و نسبت به آن عوامل اقدام به خرید و فروش سهام کرد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر