کدخبر: ۱۲۶۷۱

رئیس شرکت ملی نفت نیجریه اطمینان داد تا پایان ژوئن شاهد تعهد کامل نیجریه به قرارداد کاهش تولید خواهیم بود و در بدترین حالت، این اتفاق در نیمه اول جولای می‌افتد.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از بلومبرگ، رئیس شرکت نفت دولتی نیجریه اعلام کرد این کشور کل کاهش تولیدی را که طبق قرار داد اوپک پلاس برای آن در نظر گرفته شده، تا اواسط جولای اجرایی خواهد کرد.

 23 کشور عضو ائتلاف اوپک ‌پلاس به شرطی قرارداد کاهش تولید را امضا کرده‌اند که این تولیدکننده آفریقایی و سایر تولیدکنندگان کاهش تولیدی را که طبق قرارداد قبلی اعمال نکرده بودند، جبران کنند. ائتلاف اوپک پلاس به رهبری عربستان و روسیه 10 درصد از عرضه جهانی نفت را کاهش می دهد تا بتواند کاهش تقاضای ناشی از همه گیری ویروس کرونا را جبران کند.

 مله کیاری، رئیس شرکت ملی نفت نیجریه، در یک مصاحبه تلویزیونی با بلومبرگ در مورد کاهش تولید نفت گفت:« مطمئناً تا پایان ژوئن شاهد تعهد کامل نیجریه به قرارداد کاهش تولید خواهید بود و در بدترین حالت، این اتفاق در نیمه اول جولای می‌افتد».

 کیاری گفت نیجریه طی 10 روز گذشته، بیش از آنچه طبق قرارداد اوپک پلاس لازم بوده تولید خود را پایین آورده است.

 وزیر نفت این کشور قبلا اعلام کرده بود که نیجریه 1.412 میلیون بشکه در روز تولید دارد که دقیقاً با هدف آن طبق این قرارداد کاهش تولید مطابق است. نیجریه ماه گذشته تنها 52 درصد کاهش تولید خود را اجرایی و 1.613 میلیون بشکه در روز تولید کرد.

 نیجریه باید سه ماه متوالی 67 هزار بشکه در روز از تولید خود را کم کند تا بتواند عدم تعهد خود نسبت به قرارداد قبلی را جبران کند.

 قیمت جهانی نفت تا حدود 40 دلار در هر بشکه افزایش یافته یعنی بیش از دو برابر نسبت به پایین‌ترین حد قیمت در ماه آوریل. دلیل افزایش قیمت نفت کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس و بهبود تقاضا برای سوخت بوده است. به گفته کیاری، این قرارداد کاهش تولید، قیمت نفت را تا پایان سال جاری میلادی به 42 تا 45 دلار در هر بشکه می‌رساند.

کیاری عقیده دارد تقاضای جهانی نفت تا سه ماهه سوم 2021 به سطح قبل از همه گیری ویروس کرونا نمی رسد.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر