کدخبر: ۱۲۶۷۴

نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان بار دیگر به زیر سه درصد بازگشت.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به می ۲۰۲۰ به ۲.۴ درصد کاهش یافت. این نرخ تورم که ۰.۹ درصد کمتر از  تورم ماه قبل و  ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده است، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن از منفی ۳.۸ درصد در ماه آوریل به منفی ۵.۱ درصد در ماه می کاهش پیدا کرده است.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه می به منفی ۰.۸ درصد رسیده است که  ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه آوریل به حساب می رود.

در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم آب و برق از ۰.۱ درصد به منفی ۰.۵ درصد کاهش  پیدا کرده است. هم چنین نرخ تورم در بخش مراقبت‌های درمانی از ۲.۲ درصد به ۲.۱ درصد و بخش فرهنگ و آموزش از ۲.۵ درصد به ۲.۲ درصد کاهش یافته است. نرخ تورم در بخش پوشاک نیز ۲.۳درصد اندازه گیری شده است.

لیو ژو ژی، کارشناس مسایل اقتصادی در بانک ارتباطات چین گفت: کاهش نرخ تورم بیش از آن بود که پیش بینی می شد. دلیل اصلی نیز کاهش تقاضا با توجه به شیوع کرونا بوده است. 

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در ماه می به ۰.۷ درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ۰.۲ درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۱۳ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.

از سوی دیگر تا پایان ۱۲ ماه منتهی به می، ‌نرخ تورم هلند بدون تغییر نسبت به مدت مشابه ماه قبل در سطح ۱.۲ درصد باقی ماند که پایین‌ترین نرخ تورم ثبت شده دو سال اخیر این کشور محسوب می شود.

طی این مدت بیشترین کاهش قیمت‌ها در حمل و نقل (از منفی ۱.۵ درصد ماه آوریل به منفی ۲.۲ درصد در ماه می)، لباس و پوشاک (از منفی ۰.۲ درصد به منفی ۱.۶ درصد) مشاهده شده است.

از سوی دیگر تورم در بخش فرهنگ و آموزش از ۲.۶ به ۲.۸ درصد و لوازم منزل از ۰.۲ درصد به ۲.۲ درصد افزایش یافته است. هسته تورمی که به دلیل نوسانات بالا، تغییرات قیمتی گروه مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، از منفی ۰.۴ درصد در ماه آوریل به منفی ۲.۱ درصد در ماه می کاهش پیدا کرده است. تورم ماهانه این کشور نیز منفی ۰.۱ درصد بوده است.

متوسط نرخ تورم هلند در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۹ برابر ۳.۲۱ درصد بوده است که بیشترین رقم ثبت شده مربوط به نوامبر ۱۹۷۴ با ۱۱.۱۹ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۸۷ با منفی ۱.۳ درصد بوده است. در هلند بیشترین وزنه تورم مربوط به تورم آب و برق و گاز با ۲۴.۵ درصد است و پس از این بخش، حمل و نقل با ۱۱.۶ درصد و غذا و نوشیدنی با ۱۱.۳ درصد قرار دارند.

انتهای پیام

 

ارسال نظر