کدخبر: ۱۲۶۹۳

پاکستان برای اولین بار طی ۶۸ سال گذشته در سال مالی جاری با نرخ رشد منفی ۰.۳۸ درصد کوچک می شود.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از ایکانامیک تایمز، پاکستان برای اولین بار طی 68 سال گذشته در سال مالی جاری با نرخ رشد منفی 0.38 درصد کوچک می شود. دلیل رکود اقتصادی در پاکستان، تاثیرات منفی همه‌گیری ویروس کرونا و شرایط اقتصادی ضعیف این کشور قبل از همه گیری این ویروس بوده است.

 عبدالحافظ شیخ، مشاور مالی پاکستان گفت همه گیری ویروس کرونا که تا حالا باعث ابتلای 120 هزار نفر در کشور شده دولت را مجبور کرد در ماه مارس چندین هفته کسب و کارها را تعطیل کند که ضربه سختی به اقتصاد زد. سیاست‌های ثبات اقتصادی بیش از همه گیری ویروس کرونا به بخش صنعت پاکستان آسیب رسانده است.

به جز بخش کشاورزی که شاهد 2.7 درصد رشد بوده، بخش های خدمات و صنعت نرخ  رشد منفی را تجربه کرده‌اند و به این ترتیب کل نرخ رشد اقتصادی پاکستان در سال مالی 20-2019 که تا پایان ژوئن ادامه دارد، به منفی 0.38 درصد رسیده است.

درآمد سرانه پاکستان هم 6.1 درصد کاهش یافته است.

شیخ گفت صندوق بین المللی پول در مورد تاثیرات منفی همه‌گیری ویروس کرونا در کشورهای در حال توسعه به خاطر کاهش صادرات آنها هشدار داده است.

وی گفت کسری حساب جاری پاکستان 73.1 درصد کاهش یافته و به 2.8 میلیارد دلار رسیده است یعنی 1.1 درصد تولید ناخالص داخلی. این رقم در سال گذشته میلادی 10.3 میلیارد دلار بود یعنی 3.7 درصد تولید ناخالص داخلی.شیخ کاهش کسری حساب جاری کشور را یک موفقیت برای دولت دانست و گفت دولت هزینه ها را کنترل کرده و هیچ پولی در سال جاری مالی از بانک مرکزی پاکستان قرض نگرفته است.

وزیر اقتصاد پاکستان گفت دولت این کشور در آغاز فعالیت خود در اوت 2018 ، 9 میلیارد دلار ذخایر ارز خارجی داشته ولی این ذخایر تا پایان سال جاری میلادی به 18 میلیارد دلار می رسد.

وی گفت کل بدهی خارجی پاکستان 76.5 میلیارد دلار است که تأثیر منفی بر اقتصاد این کشور دارد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر