کدخبر: ۱۲۷۱۶

فیصل مرداسی مشاور انجمن صنایع سلولزی بهداشتی در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص ماسک و عرضه آن به بازار داخلی گفت: در حال حاضر مواد اولیه ماسک به وفور در کشور وجود دارد و به دلیل نیاز بالای کشور به این محصول، تولیدکنندگان ماسک افزایش پیدا کرده اند. از جمله گروه های جهادی و کارگاه های خیاطی به خط تولید ماسک اضافه شده اند.

وی افزود: صادرات ماسک همچنان ممنوع است ولی انتظار می رود با افزایش حجم تولید ماسک دو اتفاق مهم در کشور رخ دهد: اول اینکه کیفیت ماسک های تولیدی، بیشتر مورد توجه قرار گیرد و برخورد قانونی با ماسک های غیر استاندارد صورت گیرد و دو اینکه شاهد کاهش قیمت ماسک هم باشیم.

مرداسی در پاسخ به قیمت ماسک های سه لایه موجود در بازار گفت: قیمت ماسک سه لایه (ماسک جراحی) بر اساس مصوبه ای که به کارگاه های صنعتی ابلاغ شده، در کارگاه ها 700 تومان است که با احتساب قیمت خرده فروشی، باید با قیمت 800 یا 900 تومان به دست مردم برسد.در کارگاه های تولیدی دستی، به خاطر اینکه قیمت تمام شده آن ها بیشتر است، این ماسک ها با قیمت 1600 تومان عرضه می شود. در مجموع افزایش حجم تولید هم باید موجب دسترسی آسان تر مردم به ماسک شود و هم اینکه با قیمت مناسب به بازار عرضه شود.

مشاور انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی در ادامه گفت: تقاضا برای صادرات ماسک بالاست و از سراسر دنیا تقاضا برای ماسک وجود دارد ولی اگر صادرات آزاد شود، ممکن است کشور با خلأ و کمبود مواجه شود. و با توجه به شروع موج جدید کرونا در کشور، سیاست گذاری برای صادرات ماسک مستلزم توجه به نیاز بازار داخلی است. و بنابراین در حال حاضر هیچ پیش بینی و عددی از میزان حجم فروش و صادرات نمی توان داشت.

مرداسی وضعیت بازار الکل و مواد ضدعفونی کننده را مناسب تر دانست و افزود: در زمینه الکل، مواد ضدعفونی کننده و مواد شوینده، اوضاع خیلی بهتری بر بازار حاکم است چرا که این مواد خیلی زودتر از ماسک به یک وضعیت ثابت در تولید و عرضه رسیدند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر