کدخبر: ۱۲۷۴۸

وزیر نفت یمن در دولت مستعفی عبدربه منصور هادی اعلام کرد قصد دارد تولید نفت خود را ۲۵ درصد طی ماههای آینده افزایش داده و به ۷۵ هزار بشکه در روز برساند.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از رویترز، وزیر نفت دولت مستعفی یمن اعلام کرد این کشور قصد دارد تولید نفت خود را 25 درصد طی ماههای آینده افزایش داده و به 75 هزار بشکه در روز برساند.

دولت عبدربه منصور هادی با حمایت عربستان مناطق شرقی و جنوبی یمن را کنترل می‌کند یعنی مناطقی که میادین نفت و گاز این کشور در آن قرار دارد در حالیکه گروه حوثی، صنعا، پایتخت یمن و پایانه‌ نفتی «رأس عیسی» در دریای سرخ را تحت کنترل خود دارد.

 وزیر نفت دولت هادی طی مصاحبه ای گفت:« وزارت نفت یمن طرحی برای صادرات دوباره نفت خام از میادین نفتی مناطق مریب و شبوه ارائه داده است و موفق شده ایم بندر نفتی النشیمه در دریای عرب را احیا کنیم».

 به گفته وزیر نفت یمن، جنگ داخلی تولید انرژی در این کشور را متوقف، پالایشگاه عدن را بسته و زیر ساخت های آن را نابود کرده است. با توجه به این اظهارات، توانایی یمن در افزایش تولید نفت خام و احیای سریع این بخش زیر سوال می رود.

 تولید نفت یمن از 2015 پس از مداخله یک ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در جنگ برای حفظ دولت هادی پس از سرنگونی آن توسط حوثی ها سقوط کرد.

 یمن قبل از آغاز این درگیری ها حدود 127 هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کرد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد یمن حدود 3 میلیارد بشکه ذخایر ثابت شده نفتی دارد.

 این کشور همچنین قصد دارد خط لوله های بیشتری بسازد و ظرفیت محدود ذخیره سازی خود در بندر النشیمه را که در حال حاضر 600 هزار بشکه است، افزایش دهد. ظرفیت ذخیره سازی بندر رأس عیسی که در اختیار گروه حوثی ها ست ،سه میلیون بشکه است.

 وزیر انرژی یمن همچنین امیدوار است این کشور بتواند تولید و صادرات گاز طبیعی مایع را هم تا سال آینده آغاز کند.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر