کدخبر: ۱۲۸۶۱

بولتون مدعی شد

مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا مدعی شد وزیر خزانه داری این کشور به ترامپ در خصوص تضعیف دلار در صورت استفاده بیش از حد از ابزار تحریم هشدار داده است.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از بلومبرگ، بخشی از کتاب جا بولتون که قرار است به زودی چاپ شود به مساله تحریم ها و نقش استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در اعمال آن ها اشاره دارد.

بولتون در کتاب خود نوشته است مواضع منوچین با اعمال مجازات های سنگین اقتصادی علیه روسیه، چین، ونزوئلا ودیگر کشورها فاصله داشته چرا که می ترسیده است کشورها با تحریم های بیش از حد راغب شوند استفاده از دلار را متوقف کنند و فشار زیادی به نظام مالی جهانی وارد شود.

در کتاب بولتون با عنوان " اتاقی که در آن اتفاق افتاد" آمده است: منوچین مدعی شده بود که قطع دسترسی دیگران به نظام مالی آمریکا باعث به زیر کشیده شدن دلار و ترغیب کشورهایی مثل چین و روسیه به استفاده از یورو و سایر تکنیک های تجاری خواهد شد.

بولتون آورده است که اعتقاد منوچین، استفاده دائمی از تحریم ها و فشار وارد کردن به نظام مالی جهانی در طول زمان باعث تضعیف موقعیت تحریم ها و ترغیب دیگران به دور زدن آن ها خواهد شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه ای به ادعاهای بولتون واکنش نشان داه و آن ها را سراسر دروغ و غیر دقیق دانسته است.

به گفته بولتون، اصلی ترین گناه منوچین آن بوده است که به جای اهداف خارجی تحریم ها، نگران تاثیر آن ها روی اقتصاد داخلی آمریکا بوده است. وی مدعی شده که ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا به وی گفته است منوچین خیلی بیشتر از تاثیرات خود تحریم ها نگران پیامدهای ثانویه آن روی نظام مالی آمریکا بوده است.

بولتون با بیان اینکه برای اعمال هر تحریم نیاز به متقاعد کردن وزارت خزانه داری بوده، افزوده که انگار باید اتهامات یک مجرم را در دادگاه اثبات می کردیم! طرز کار تحریم ها این نیست. آن ها طراحی شده اند تا با استفاده از قدرت عظیم اقتصادی آمریکا، منافع کشور را تامین کنند.

انتهای پیام

 

ارسال نظر