کدخبر: ۱۳۰۷۸

یک اقتصاددان معتقد است: وضعیت فعلی بورس با ریسک بسیاری همراه است و اگر چند نفر از سهامداران بزرگ و تأثیر گذار، اقدام به فروش و خارج کردن سهام خود از بورس کنند، بازار به یکباره فرو خواهد ریخت و مردم عادی و افرادی که اطلاعاتی درمورد بورس و بورس بازی ندارند، به شدت متضرر خواهند شد.

بیژن عبدی اقتصاددان در گفتگو با اقتصاد نگار؛ در خصوص بازار سرمایه و وضعیت شاخص بورس گفت: ابتدا باید دو پرسش را پاسخ داد، اول اینکه سودآوری بورس ناشی از چیست؟ یعنی افرادی که در حال حاضر سهامدار و فعال در بازار سرمایه هستند باید فروش یک محصول در بازار افزایش پیدا کرده باشد و در نتیجه سود سهام این افراد هم به تبع آن افزایش پیدا کند و یا ناشی از فعالیت بیشتر کارخانه ها و احداث کارخانجات مکمل باشد، این تعریفی از سود واقعی بورس است. ولی واقعیت امر این است که ما در چند سال گذشته در رکود بوده ایم و اقتصاد ما دچار رکود و تورم به صورت توامان بوده است. در این شرایط برخی از صنایع ما از نگاه بورس، ورشکسته محسوب می شوند در حالی که سهام شان ده برابر شده است! و توجیه شان این است که آن زمان دلار هزار تومان بوده و اکنون تجدید ارزیابی با دلارِ گران تر انجام شده است، ولی این ارزش افزوده واقعی نیست و صرفأ تجدید ارزیابی دارایی هاست. و به عقیده بنده این وضعیت یک وضعیت حباب گونه است.و رشد بازار با این روند، احتمال سقوطش زیاد است.

وی افزود: طی هشت سال گذشته یک نقدینگی به بازار تزریق شده است، اگر میزان نقدینگی در آخر دولت احمدی نژاد 470 هزار میلیارد تومان بود، اکنون این رقم به بیش از 1400 هزار میلیارد افزایش پیدا کرده است. و این نقدینگی سرگردان، هر روز به سمت یک بازار میل می کند.وضعیت فعلی بورس با ریسک بسیاری همراه است و اگر چند نفر از سهامداران بزرگ و تأثیر گذار، اقدام به فروش و خارج کردن سهام خود از بورس کنند، بازار به یکباره فرو خواهد ریخت و مردم عادی و افرادی که اطلاعاتی درمورد بورس و بورس بازی ندارند، به شدت متضرر خواهند شد.

عبدی نقدینگی سرگردان در بازار را خطرناک و تخریب کننده دانست و گفت: به طور متوسط، روزانه حدود هزار میلیارد تومان پول به بازار تزریق می شود و این نقدینگی سرگردان خطرناک است مگر اینکه به سمت تولید حرکت کند. متأسفانه دولت در سال های متمادی، توجه خاصی به بخش تولید نداشته و بیشتر توجه به سمت بازار و واردات بوده است.و این مختص دولت فعلی هم نیست، در کل نگاه حاکم بر اقتصاد کشور ما، اقتصاد وارداتی است. چرا که واردات زحمت کمتری دارد و دولت ها ترجیح می دهند همین روند را ادامه دهند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر