کدخبر: ۱۳۲۵۳

کرمان

اعضای یک باند سرقت، هنگام خروج ۱۵ هزار میلیارد تومان از حساب‌های بانکی بدست سربازان گمنام امام زمان سیرجان دستگیر شدند.

به گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز کرمان اعضای یک باند مخوف پس از طی موفقیت‌آمیز تمامی مراحل سرقت، هنگام خروج 15 هزار میلیارد تومان از حساب‌های بانکی در سیرجان، در تورسربازان گمنام امام زمان افتادند.

 

دادستان عمومی و انقلاب سیرجان گفت: اعضای این باند 7مهندس و متخصص فنآوری اطلاعات( آی‌تی) اهل خوزستان، تهران، مشهد، کرج و آمل بودند که با توجه به وجود شرکت‌های بزرگ معدنی در سیرجان، وگردش زیاد حساب‌های بانکی  درآنان ،  از مدتی قبل با تهیه خانه‌ای در  سیرجان استان کرمان در آنجا جمع شده بودند تا نقشه این سرقت تاریخی را عملی کنند.

 

قاضی محسن نیک ورز افزود : برخی اعضای این باند از متخصصان حرفه‌ای آی‌تی بودند که در گذشته با شبکه بانکی کشور ارتباط کاری و از این طریق با سیستم‌های بانک مورد نظرشان آشنایی کامل داشتند. و با اقدامات فنی بسیار پیچیده و دقیق و از طریق هک و اختلال در نظام بانکی، توانسته بودند نقشه خود را تا مراحل پایانی پیش ببرند اما در آخرین مرحله ناکام ماندند.

 

وی با بیان اینکه در نظام بانکی کشور  هنگام انتقال مبالغ بالا، این انتقال به شیوه مرحله‌ای انجام می‌شود و در اجرای هر مرحله، تأیید مسئولان بانک ضروری است. افزود:با این حال متهمان با استقرار در سیرجان و نفوذ به شبکه بانکی و ایجاد اختلال در نظام بانکی، توانسته بودند با شناسایی چند حساب، مراحل جابه‌جایی پول و تأیید این مراحل را به‌صورت غیرمجاز طی کنند اما در آخرین گام هنگام  عملیات برداشت پول در سیرجان بازداشت شدند.

 

  • دادستان سیرجان گفت:متهمان از قبل و با شناسایی چند صرافی بزرگ در ترکیه، مقدمات اجرای نقشه‌شان را عملی کرده بودند و قرار بود بعد از خروج 15 هزار میلیارد تومان از حساب‌های بانکی، این مبالغ از طریق حساب صرافی‌ها به ترکیه منتقل شود که خوشبختانه پیش از آخرین مرحله و انتقال پول به حساب‌های مورد نظر دزدان، نقشه‌شان ناکام ماند.

 

قاضی نیک ورز گفت:متهمان پرونده اهل مناطق مختلف کشورهستندکه7 نفر در سیرجان  و 15نفر آنان در شهرهای خوزستان، تهران، مشهد، کرج، آمل و ... دستگیر و به زندان سیرجان منتقل شدند.

 

وی افزود:یکی از متهمان اهل سیرجان است اما در زمینه فنی دخالتی نداشته و فقط با میزبانی از دیگر متهمان در زمینه اسکان و پذیرایی با سارقان همکاری می‌کرده است‌.

 

دادستان سیرجان گفت: پرونده هر 15 متهم این ماجرا به اتهام اخلال در نظام پولی و بانکی کشور در دادگاه انقلاب سیرجان در حال رسیدگی است.

 

ارسال نظر