کدخبر: ۱۳۲۶۳

یک اقتصاددان معتقد است: اگر اخذ مالیات از سودهای سرشار افرادی که به عنوان دلال شناخته می شوند، انجام شود، بخش بزرگی از مشکلات کسری بودجه دولت حل خواهد شد و دیگر نیازی به چاپ پول، افزایش نقدینگی و فروش اوراق قرضه نیست.

بیژن عبدی اقتصاددان در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص موضوع کسری بودجه و راهکارهای پیش روی دولت اظهار داشت: امروز بخش قابل توجه افرادی که از دلار و رانت دولتی استفاده می کنند، فرار مالیاتی دارند و از طرفی بخش اعظم مالیات از افرادی گرفته می شود که درآمدشان ثبت و ضبط می شود، مانند کارگران، کارمندان و شرکت های دولتی و خصوصی که دفتر مشخص و حساب روشنی دارند و متأسفانه بیشترین فشار برای اخذ مالیات، به این دست از افراد وارد می شود.

وی افزود: حدود 60 درصد اقتصاد کشور، مربوط به تجارت یا دلالی است که شفاف هم نیستند و اصلأ قصد ندارند کسی از حساب ها و دفاتر آن ها آگاه شود! دولت اگر بخواهد و اراده کند، خیلی راحت می تواند از این افراد که درآمد کلانی هم دارند، مالیات اخذ کند و روش شناسایی آن ها با رصد گردش حساب بانکی شان، سخت نیست ولی آن همت و اراده تا به امروز وجود نداشته است. اگر اخذ مالیات از سودهای سرشار این دسته افراد انجام شود، بخش بزرگی از مشکلات کسری بودجه دولت حل خواهد شد و دیگر نیازی به چاپ پول، افزایش نقدینگی و فروش اوراق قرضه نیست.

عبدی  در پایان با اشاره به سهم زیاد و قابل توجه شرکت های دولتی از بودجه گفت: تقریبأ دو سوم از بودجه کل کشور، مربوط به شرکت های دولتی است که رقمی بالغ بر 1200 هزار میلیارد تومان می شود. که این بودجه مانند یک هندوانه دربسته وارد مجلس می شود، تصویب کلی شده و خارج می شود! که این اقدام کاملأ اشتباه است و دعوایی هم بر سر آن ندارند و کلِ کشمکش بودجه دولت و کسری آن، بر سر 500 هزار میلیارد تومان است. پس گام نخست برای اخذ مالیات، شفاف سازی است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر