کدخبر: ۱۳۲۹۸

نماینده مردم شیراز گفت: با گشودن مسیر و هدایت نقدینگی ها از بازار ارز به بخش های دیگر مانند بورس، مسکن و بخش های تولیدی می توان قیمت ارز را کنترل کرد، بنابراین تا واحدهای بیشتری در بورس عرضه نشود و محدودیت ها برای تولید از بین نرود، هجوم نقدینگی به بازار ارز باعث ایجاد مشکلاتی می شود که شاهد هستیم.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص وضعیت بازار ارز و نوسانات اخیر آن اظهار داشت: با کاهش درآمدهای ارزی، کاهش صادرات و محدویت هایی که به دلیل بیماری کرونا به وجود آمد، این افزایش قیمت دلار قابل پیش بینی بود.باید تلاش شود تا تقاضا برای ارز کاهش پیدا کند، بخشی از تقاضا، مصرفی است و بخشی دیگر سفته بازی، در تقاضای مصرفی با افزایش تعداد کالاهای ممنوعه به 2500 قلم، قدری کاهش تقاضا برای ارز داشته ایم ولی مهمتر از آن کاهش تقاضای سفته بازی است. و این ممکن نیست جز با گشودن مسیر و هدایت نقدینگی ها به بخش های دیگر مانند بورس، مسکن و بخش های تولیدی. بنابراین تا واحدهای بیشتری در بورس عرضه نشود و محدودیت ها برای تولید از بین نرود، هجوم نقدینگی به بازار ارز باعث ایجاد مشکلاتی می شود که شاهد هستیم.

وی افزود: وظیفه دولت تسهیل فضای کسب و کار و عرضه شرکت های بیشتری در بورس است تا راه برای سرمایه گذاری های جدید هموار شود تا نقدینگی ها به سمت و سویی برود که قدرت خرید مردم حفظ شود.

قادری در پاسخ به اینکه چقدر احتمال دارد این افزایش قیمت ارز سیاست و ابزاری از طرف دولت برای جبران کسری بودجه خود باشد گفت: اگر واقعأ چنین سیاستی از طرف دولت اعمال شده باشد، بدترین روش برای جبران کسری بودجه است چرا که با این روش بیشترین ضرر متوجه خودِ دولت خواهد شد چرا که بی ثباتی ارزی، تمام فعالیت ها را به تعطیلی می کشاند.و هیچ کسی حاضر به همکاری با دولت نخواهد شد و هیچ مناقصه ای هم شکل نمی گیرد.

نماینده مردم شیراز در پایان در خصوص پیش بینی قیمت ارز طی روزهای آینده گفت: امکان پیش بینی دقیق وجود ندارد و همه چیز بسته به سیاست های دولت و بانک مرکزی است و بستگی به فاکتورها و متغیرهای مختلفی دارد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر