کدخبر: ۱۳۳۳۰

یک کارشناس اقتصادی گفت: تورم بازخورد سیاست های پولی و مالی دولت یا حاکمیت است که در سطح جامعه خود را نشان می دهد و گرانی بازخوردِ رشد اقتصادی است و وضعیت فعلی بازار مسکن، حاصل تورم است، تورمی که حاصل عملکرد اقتصادی ضعیف مسئولان (دولت، مجلس و نهادهای بالاتر) است.

به گزارش اقتصاد نگار کمال علی پور خنکداری نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، روز گذشته طی سخنانی اظهار داشت: سود سرشار دلال بازی در بازار مسکن موجب شده که بسیاری از افراد اقدام به تأسیس دفاتر مشاوران املاک می کنند که این مسئله تأثیر به سزایی در تلاطم آفرینی در بازار مسکن دارد.

در این رابطه با علی حیدری کارشناس اقتصادی به گفتگو نشستیم، حیدری در واکنش به سخنان نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: ابتدا باید عرض کنم که آقای کمال علیپور، نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به وضعیت مسکن و فعالیت مشاوران املاک، تورم و گرانی را  یکی دانسته اند و گفته اند مقصر گرانی مسکن دفاتر مشاور املاک و دلال بازی در این بازار است.تورم و گرانی با هم یکی نیستند و تفاوت دارند ابتدا درمورد تفاوت تورم و گرانی توضیحی مختصر ارائه می کنم: وقتی درمورد تورم صحبت می کنیم، سطح قیمتی فعلی را با گذشته مقایسه می کنیم که همین تورم در حالت عادی موجب تغییر هزینه های زندگی می شود. حال گرانی یعنی مقایسه سطح قیمت با سطح درآمد فرد. بنابراین همواره تورم سبب افزایش قیمت ها در سطح عمومی می شود.

وی افزود: تورم بازخورد سیاست های پولی و مالی دولت یا حاکمیت است که در سطح جامعه خود را نشان می دهد و گرانی بازخوردِ رشد اقتصادی است و وضعیت فعلی بازار مسکن، حاصل تورم است، تورمی که حاصل عملکرد اقتصادی ضعیف مسئولان (دولت، مجلس و نهادهای بالاتر) است.

حیدری با انتقاد از صحبت های نائب رئیس کمیسیون عمران گفت: شخصی که با رأی و اعتماد مردم وارد مجلس شده وقتی درمورد گرانی و تورم صحبت می کند باید تفاوت های این دو را به صورت ملموس عنوان کند و فرافکنی نکند، همانند صدا و سیما که همواره تورم را گرانی به خوردِ مردم می دهد و هیچگاه تفاوت این دو را ذکر نمی کند.

 

حیدری افزود: آقای علیپور گفته اند که «در یک شهر 50 هزار نفری، ما 2 هزار دفتر مشاور املاک داریم و این خطاست». درمورد این موضوع باید عرض کنم که وجود سفته باز و دلال در هر اقتصادی، جزء ملزومات آن اقتصاد است. امروز اقتصادهای پیشرفته مانند سنگاپور و حتی امارات متحده دوبی اقتصادشان بر مبنای واسطه گری و دلالی است. کمترین انتظار از یک نماینده مجلس این است که وقتی آمار ارائه می کند، ادله و سند کافی هم برای آن ذکر کند. علت افزایش دفاتر مشاوراملاک به دولت قبل باز می گردد که برای نشان دادن افزایش آمار رشد شاغلین، مجوزهای زیادی برای افراد و ایجاد دفاتر مشاور املاک صادر شد.

وی افزود: وجود سایت هایی مثل دیوار و شیپور باعث شده شفافیت در قیمت گذاری مسکن از بسیاری کالاهای دیگر بهتر باشد و کمتر مشاور املاکی می تواند در قیمت یک ملک تأثیرگذار باشد و تغییر ایجاد کند. پس ایشان به جای سلب مسئولیت و فرافکنی و خدشه به اعتماد عمومی، آمار ارائه کنند و اطلاعات خود را بالا ببرند.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: زیر سوال بردن دلالی از سمت آقای علیپور، عدم ارائه آمار در تکمیل صحبت های شان و گله کردن از افزایش آمار دفاتر مشاور املاک و نقش آن ها در تورم بازار مسکن، تنها شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت خویش و فرافکنی است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر