کدخبر: ۱۳۳۶۵

وزیر نفت بار دیگر بر تعیین تکلیف توسعه تمامی میادین مشترک نفتی و گازی تا پایان دولت دوازدهم تأکید کرد و گفت: قرارداد توسعه فرزاد B به زودی امضا می شود، همچنین توسعه فروزان در دستور کار قرار گرفته و قرارداد پایدار غرب و آبان نافذ شده است.

به گزارش اقتصاد نگار و نقل از تسنیم ، بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان نفتی مشترک یاران اظهار داشت: میدان یاران شمالی تحت قرارداد بیع متقابل با شرکت پرشیا و میدان یاران جنوبی تحت قرارداد شرکت متن در قالب IPC بوده که اکنون در قالب قرارداد امروز تجمیع شده است.

وی افزود: مدت زمان اجرای این قراداد 10 سال است که می تواند بعدا افزایش یابد و تمامی هزینه های لازم برای اجرای این قرارداد توسط شرکت نفت و گاز پرشیا تأمین می شود و بعد از بهره برداری، این شرکت از محل افزایش تولید، هزینه ها و سود خود را دریافت می کند.

وزیر نفت با بیان اینکه "تأمین مالی از بازار سرمایه برای اجرای پروژه‌های توسعه ای با اولویت میادین مشترک در دست اقدام است"، گفت: به اندازه 6 میلیارد دلار مصوبه از شورای عالی اقتصاد گرفته‌ایم تا از منابع بازار سرمایه تأمین مالی کنیم که در قالب انواع اوراق مشارکت که در قالب قانون قابلیت انتشار دارد، این‌کار انجام می شود و برای اجرای قراردادهای مختلف به ویژه قراردادهای EPC و EPD از 100 درصد توان پیمانکاران داخلی و از تجهیزات ایرانی استفاده می کنیم.

وی افزود: در قرادادهای IPC نیز یا کل قرارداد با شرکت ایرانی امضا می شود و یا حتما شرکتی ایرانی در کنسرسیومی که تشکیل می شود سهم دارد، همچون قراداد فاز 11 پارس جنوبی که با رفتن توتال و CNPC چین، شرکت پتروپارس طبق مقاد قرارداد، کل قرارداد را از آن خود کرد و شاهد آغاز توسعه فاز 11 پارس جنوبی توسط این شرکت ایرانی هستیم.

زنگنه ادامه داد: در حال حاضر از 27 فاز پارس جنوبی برداشت داریم و تنها دو پالایشگاه باقی مانده که به زودی وارد مدار خواهند شد و قرارداد میدان بلال در یال شرقی پارس جنوبی منعقد شده که امروز برای ما مشخص شده است که این میدان یک میدان مستقل نیست بلکه بخش شرقی میدان مشترک پارس جنوبی است.

وی افزود: همچنین قرارداد فرزاد B به زودی منعقد می‌شود، توسعه فروزان در دستور کار  قرار گرفته و قرارداد پایدار غرب و آبان نافذ شده است.

وزیر نفت با بیان ایتکه "تکلیف تمامی میادین مشترک نفتی و گازی تا پایان دولت دوازدهم مشخص می شود"، گفت:  قراردادهای IPC تکامل یافته بیع متقابل سنتی هستند، هرچند عده‌ای همانگونه که قبلا با بیع متقابل مخالف بودند اکنون با IPC مخالفند.

وی افزود: در قرارداد IPC توسعه با بهره‌برداری همراه است؛ به این معنا که بازپرداخت پاداش پیمانکار منوط به تولید است، به طور مثال در قرارداد امروز برای توسعه میدان یاران، 2.5 دلار در هر بشکه به پیمانکار پرداخت می‌شود، به ازای هر بشکه اضافه تولید پرداختی به پیمانکار افزایش یافته و اگر تولید کم شود پرداختی نیز کم می‌شود، به شرط اینکه با انجام کار فنی، چاه‌ها آسیب نبینند.

وزیر نفت تصریح کرد: اکنون نمی‌توان میادین نفتی را با روشهای 100 سال قبل اداره کرد، باید نوع قراردادها جدید باشند و روشهای جدید در توسعه نفت و گاز به کار گرفته شود که روش روز دنیا استفاده از شرکت های E&P است، ما نیز شرکت‌های ایرانی درست کردیم که در پروژه‌ها شرکت دارند و در آینده می توانند شرکت های بزرگ E&P باشند.

وی ادامه داد: اکنون تولید به خاطر تحریم‌ها کم شده اما ما باید ظرفیت‌ها را حفظ کرده و بالا ببریم، تا هر زمان که لازم شد با قدرت تولید خود را محقق کنیم و سهم‌مان از بازار نفت احیا شود.

زنگنه با بیان اینکه "در وزارت نفت سعی می‌کنیم فشارها به مردم کم شود"، گفت: بخشی از نیاز بهداشتی مردم مربوط به تأمین مواد اولیه در حوزه پتروشیمی است که ما تولید مواد اولیه مرتبط با مواد بهداشتی و سلامت مردم را در اولویت یک قرار داده ایم؛ همچنین تولید مواد شوینده و لباس‌های ایمنی در پتروشیمی و پالایشگاه‌ها بدون وقفه در حال انجام است.

 

ارسال نظر