کدخبر: ۱۳۳۷۰

یک کارشناس اقتصادی گفت: تا فرارسیدن انتخابات آمریکا ( آبان ماه سال جاری) این نوسانات را در بازار ارز، بورس، طلا، سکه، خودرو و سایر بازارها خواهیم داشت.

حمید یاری کارشناس اقتصادی در گفتگو با اقتصاد نگار پیرامون بازار ارز و نوسان آن و وعده های دولت و بانک مرکزی مبنی بر کنترل آن اظهار داشت: باید منتظر باشیم و ببینیم که اقدامات دولت و قوه قضاییه در برخورد قهری با کسانی که ارز را به کشور بازگشت نداده اند به کجا می رسد و این تصمیم و برخورد تا چه اندازه موثر خواهد بود، یکی از اقدامات دولت در برخورد با این افراد، باطل کردن کارت های بازرگانی است که اگر این اقدام از طرف دولت انجام شود، اقدامی بسیار مفید و مثمر ثمر خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به سوء استفاده تولیدکنندگان از دلار 4200 تومانی گفت: با افزایش نرخ دلار، تولیدکنندگان به این نتیجه رسیدند که نرخ دلار 4200 تومانی، بسیار پایین تر از نرخ دلار واقعی است و اقدام به واردات بیش از حد در سه ماه اخیر کردند و در عرض مدت سه ماه به اندازه یکسال ثبت سفارش داشتیم و همین اقدامات و سوء استفاده ها، باعث بر هم خوردن برنامه های دولت شد.

وی افزود: رشد نقدینگی طی شش ماه گذشته که از طریق استقراض دولت از بانک مرکزی شروع شد، باعث بر هم خوردن بسیاری از بازارها شد. اشتباه دیگر دولت، کاهش نرخ سود بانکی بود که به صورت دستوری نرخ سود بانکی را پایین نگه داشت نتیجه آن خروج پول از سیستم بانکی و بر هم خوردن نسبت پول و شبه پول و اثر منفی آن بر بازارهای دیگر اعم از بازار طلا، سکه، ارز، مسکن و... بود.

یاری در ادامه گفت: متأسفانه اکثر بازارهای ما وابستگی به نرخ دلار دارند و دلار هم به رابطه با آمریکا، برجام و بحث مذاکرات وصل شده است و این اتفاق خوبی نیست. به عقیده بنده ما تا فرارسیدن انتخابات آمریکا ( آبان ماه سال جاری) این نوسانات را در بازار ارز، بورس، طلا، سکه، خودرو و سایر بازارها خواهیم داشت.

یاری کاهش قیمت دلار به کمتر از 20 هزار تومان را دور از ذهن دانست و گفت: به نظر بعید است که نرخ دلار به زیر 20 هزار تومان کاهش یابد و بانک مرکزی هم چنین تمایلی ندارد.

این کارشناس اقتصادی در پایان، عملکرد بانک مرکزی در زمینه کنترل نرخ ارز را مثبت ارزیابی کرد و افزود: بانک مرکزی تاکنون اقدامات خوبی را انجام داده و کارنامه قابل قبولی دارد و اگر برخی از اقدامات و مدیریت جدید بانک مرکزی نبود، اقتصاد ایران ونزوئلایی می شد. تنها اقدام نادرست بانک مرکزی کاهش نرخ بهره بود و اگر در ابتدای سال نرخ بهره را بالا نگه می داشت، ما امروز شاهد خیلی از این نوسانات در بازارهای مختلف نبودیم. کاهش نرخ بهره باعث خروج پول از سیستم بانکی شد و اکنون متقاعد کردن فردی که وارد بازار بورس شده و در عرض مدت یک هفته سود یکسال بانک را دریافت می کند به اینکه مجددأ سرمایه خود را وارد بانک کند، خیلی سخت است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر