کدخبر: ۱۳۴۳۴

به گزارش اقتصاد نگار؛ چندی پیش جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه قشرهای مختلف مردم با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبه‌رو بوده و تنگناهای ‌‌زیادی را متحمل شده‌اند، اظهار داشت: بستر توزیع کالاهای اساسی به وسیله کالابرگ، کارت الکترونیکی و یا سایر روش‌های مشابه در کشور فراهم می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا کوپنی کردن کالاهای اساسی زمینه بروز فساد را در بازار فراهم می‌کند یا خیر، عنوان کرد: به عقیده بنده در شرایط فعلی، بهترین راه برای توزیع و رساندن اقلام اساسی به دست مردم، ‌استفاده از همین روش به صورت قانونمند است.

 

در خصوص این موضوع با مرتضی افقه اقتصاددان به گفتگو پرداختیم؛ افقه اظهار داشت: ابتدا حاکمیت و نظام باید بپذیرند که شرایط کشور فوق العاده است و در این شرایط انبوه توده مردم تحت فشار شدید برای گذران معیشت هستند و تبعات اجتماعی و سیاسی این فشار نیز اجتناب ناپذیر است.بنابراین این گونه اقدامات پراکنده همچون اختصاص و توزیع کوپن برای کالاهای اساسی شاید خوب باشد ولی کامل نیست و بایستی یک پکیج کامل برای حل مشکلات اقتصادی  و حمایت از انبوه مردم در شرایط فعلی تهیه شود.

وی افزود: تا وقتی مسائل مربوط به تحریم حل نشود، مشکلات روز به روز زیادتر و اوضاع بدتر خواهد شد. و در طی این دو سال اخیر، ذخایر ارزی ما مصرف شده و تقریبأ رو به اتمام است.و امید به عدم انتخاب مجدد ترامپ، نمی تواند خیلی مشکلات ما را برطرف سازد.ما بایستی تغییر رویه داده و دولت فکری اساسی به حال کشور و اقتصاد کند.

افقه در پایان گفت: اینکه ما تصور کنیم مکانیزم و اقتصاد آزاد می تواند مشکلات مردم را حل کند، به نظر من تفکر باطلی است و حتی در کشورهایی که اقتصاد آزاد دارند و تفکر لیبرالی بر آن ها حاکم است، در شرایط حاد و بحرانی، دولت مداخله می کند و برای حمایت از سرمایه ها و افراد، اقدامات جامعی را انجام می دهد.در پایان باید عرض کنم که طرح توزیع کوپن، صرفأ یک طرح حاشیه ای است و موثر نخواهد بود مگر با همسو شدن با یک سری از اقدامات مکمل و جلوگیری دولت از کاهش ارزش پول ملی و سقوط مردم به زیر خط فقر، بنابراین اجرای این طرح به تنهایی، فقط یک هزینه اضافی را به دولت تحمیل می کند.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر