کدخبر: ۱۳۴۳۸

برخی اعضای ائتلاف اوپک پلاس اعتقاد دارند ادامه کاهش تولید اوپک با هدف افزایش قیمت یک خودکشی محض است چون باعث می شود سهم بازار را از دست بدهند.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اویل پرایس، با مشاهده نشانه‌هایی از بهبود تقاضا،  ائتلاف اوپک و متحدانش احتمالا کاهش تولید خود را از آغاز ماه آینده میلادی از 9.7 میلیون بشکه در روز به 7.7 میلیون  میرسانند.

 طبق گفته نمایندگان اوپک، عربستان به همراه اکثر اعضای این ائتلاف موافق پایین‌ آوردن میزان کاهش تولید هستند. برخی اعضای این ائتلاف اعتقاد دارند ادامه کاهش تولید اوپک با هدف افزایش قیمت یک خودکشی محض است. تلاش برای به دست آوردن سهم بازار آغاز خواهد شد و تولید کنندگان باید بتوانند بدون پایین آوردن قیمت نفت، خود را در بازار مطرح کنند.

 کاهش تولید 9.7 میلیون بشکه‌ای ائتلاف اوپک پلاس تاثیری مثبت بر قیمت نفت داشته است ولی این تاثیر چندان عمیق نبوده چون ذخایر نفتی موجود در دنیا هنوز هم بالاتر از حداکثر لازم برای یک بازار متعادل است.

 علیرغم این که تقاضا برای نفت تا حدی افزایش یافته ولی این نگرانی وجود دارد که بخشی از تقاضای ازدست رفته به این زودی‌ها بازنگردد. آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش بازار نفت اعلام کرد بدترین شرایط بحران کرونا پشت سر گذاشته شده و صنعت نفت روند بهبودی را طی خواهد کرد.

 این مسیر برای ائتلاف اوپک پلاس چندان هموار نبوده است. مجبور کردن تمام اعضا به پیروی کامل از قرارداد کاهش تولید بسیار سخت بوده و روند تاثیرگذاری مثبت این قرارداد بر قیمت‌های جهانی را کند کرده است. عربستان سعودی در آخر مجبور شد کشورهایی مثل عراق، نیجریه و آنگولا را با یک جنگ قیمت دیگر تهدید کند تا بر سر تعهد خود بمانند.

 حالا حتی اگر از میزان کاهش تولید در ماه آینده کاسته شود، این کشورها باید همچنان 100 درصد به قرارداد کاهش تولید فعلی پایبند بمانند و  عدم پیروی از این قرارداد در ماه‌های مه و ژوئن را جبران کنند.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر