کدخبر: ۱۳۴۵۸

یک اقتصاددان گفت: قیمت فعلی ارز با توجه به کاهش عرضه و عدم ورود ارزهای حاصل از صادرات به کشور و تحریم های بانکی کاملأ طبیعی است و اگر در حال حاضر دلار 22 یا 23 هزار تومانی داریم، چیزی شبیه به معجزه است.


میثم موسایی، اقتصاددان در گفتگو با اقتصاد نگار؛ در خصوص بازار ارز و تلاطم های اخیر آن اظهار داشت: نرخ ارز به دلیل در اختیار نداشتن ارز کافی، تغییری نخواهد کرد، یعنی انتظار کاهش قیمت را نداریم، اگر هم نرخ ارز تعدیل شود، در حدی نیست که تأثیر اساسی و چشمگیری بر روی بازار داشته باشد.

وی افزود: بازار ارز، ظرفیت این حجم عظیم از نقدینگی که در اقتصاد ایران منتشر شده است را ندارد، بنابراین باید بازارهای موازی این کار را انجام داده و این نقدینگی را جذب کنند.بهترین بازارهای موازی برای جذب این نقدینگی، بازار مسکن و بورس هستند. طلا را هم می توان بازار موازی برای این کار به حساب آورد ولی چون طلا تابع ارز است و نرخ آن متناسب با نرخ ارز تغییر می کند، بنابراین مسائل داخلی ایران بر روی نرخ طلا، تأثیر محسوسی ندارد.

موسایی در پاسخ به اینکه آیا امکان کاهش قیمت دلار به کمتر از 20 هزار تومان وجود دارد گفت:  با توجه به این وضعیت که شاهد هستیم، امکان کاهش قیمت دلار و ارز وجود ندارد. قیمت فعلی ارز با توجه به کاهش عرضه و عدم ورود ارزهای حاصل از صادرات به کشور و تحریم های بانکی کاملأ طبیعی است و اگر در حال حاضر دلار 22 یا 23 هزار تومانی داریم، چیزی شبیه به معجزه است چرا که با این اوصاف و وضعیت نابسامان عرضه، تحریم و صادرات، ممکن بود ایران دچار بحران های خیلی عمیق تری شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر