کدخبر: ۱۳۵۰۲

نرخ تورم هم در اتحادیه اروپا و هم در سطح منطقه یورو افزایش یافت.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به ژوین با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۳ درصد رسید اما نرخ تورم هنوز در فاصله زیادی از سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی مانده است. همچنین متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به ژوین در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۸ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۵ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.

در ماه ژوین، بخش مواد غذایی با تورم ۰.۶ درصدی پیشتاز گروه‌های مختلف بوده است و خدمات با ۰.۵۵ درصد در رده بعدی قرار دارد. از سوی دیگر انرژی با تورم منفی ۰.۹۳ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است. تورم کالاهای صنعتی نیز طی این مدت ۰.۰۳ درصد بوده است.

بانک مرکزی اروپا برای پیشبرد اهداف خود دستیابی به تورم دو درصدی را هدفگذاری کرده و باقی ماندن تورم در چنین سطحی کار کریستین لاگارد، رئیس جدید این بانک را دشوار خواهد ساخت.

در بین کشورهای عضو منطقه یورو، بالاترین تورم مربوط به لهستان با ۳.۸ درصد بوده است و پس از این کشور نیز جمهوری چک با ۳.۴ درصد  و مجارستان با ۲.۹ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم ثبت شده مربوط به قبرسبا منفی ۲.۲ درصد بوده است و پس از این کشور، یونان با منفی ۱.۹ درصد و استونی با منفی ۱.۶ درصد قرار دارند.

در بین دیگر کشورهای اروپایی نیز نرخ تورم آلمان ۰.۸ درصد، فرانسه ۰.۲ درصد، اتریش ۱.۱ درصد و هلند ۱.۷ اندازه‌گیری شده است.

در بین کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز نرخ تورم انگلیس ۰.۶ درصد، سوییس منفی ۱.۳ درصد و نروژ ۰.۶ درصد اندازه گیری شده است.  

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

انتهای پیام

 

ارسال نظر