کدخبر: ۱۳۵۱۲

وزیر انرژی روسیه گفت این کشور با تکمیل پروژه های جدید گاز طبیعی مایع می تواند ۱۵ درصد از بازار جهانی آن را به دست آورد.

 به گزارش اقتصاد نگار به نقل از اویل پرایس، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در مقاله‌ای در مجله روسی «سیاست انرژی» نوشت روسیه با تکمیل پروژه های جدید گاز طبیعی مایع می تواند 15 درصد از بازار جهانی آن را به دست آورد.

نواک گفت از زمان آغاز صادرات گاز طبیعی مایع در سال 2009 با پروژه ساخالین2، صادرات این محصول 4.5 برابر شده است.

 در حالیکه شرکت گزپروم که انحصار صادرات گاز روسیه را در دست دارد، در حال راه اندازی خط لوله های جدید در شرق و غرب کشور است، پروژه های «قدرت سیبری» برای صادرات به چین و «ترک استریم» برای صادرات به ترکیه، حضور این کشور را در بازار جهانی گاز طبیعی مایع تقویت می کنند. این دو پروژه در اختیار شرکت نواتک، بزرگترین تولید کننده خصوصی گاز روسیه، هستند.

 نواتک که قبلاً گاز طبیعی مایع را از کارخانه «یامال ال ان جی» صادر می کرد، در سپتامبر 2019 دومین پروژه بزرگ گاز طبیعی خود را با عنوان «آرکتیک ال ان جی2»  در شبه جزیره گایدان آغاز کرد.

 دولت روسیه به نواتک در اجرای این پروژه های گاز طبیعی در اقیانوس منجمد شمالی کمک میکند.

یکی از مقامات ارشد دولت روسیه در اکتبر سال گذشته میلادی اعلام کرد منطقه قطب شمال اصلی‌ترین پیش‌برنده تولید گاز طبیعی روسیه طی دو دهه آینده خواهد بود چون ظرفیت تولید 90 درصد از تمام گاز تولید شده در روسیه را تا 2035 دارد.

وی گفت منطقه قطب شمال نقش مهمی در تبدیل شدن روسیه به بازیگر اصلی بازار گاز طبیعی مایع در جهان دارد.

 دولت روسیه با کاهش مالیاتی،  معافیت از مالیات استخراج و سایر محرک های مالی شرکتهای خود را حمایت می‌کند تا فعالیت در قطب شمال را توسعه دهند.

 انتهای پیام/

 

ارسال نظر