کدخبر: ۱۳۵۵۶

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته تا حدودی میزان عرضه در بازار افزایش و به دلیل فشار فروش ایجاد شده، شاخص بورس با بیش سه هزار واحد افت به معاملات پایان داد که این موضوع، زمینه‌ساز تردید درباره روند حرکت شاخص و احتمال قرار گرفتن بازار در مسیر اصلاح شده است.

در این زمینه با همایون دارابی، کارشناس اقتصادی گفتگویی را آغاز کردیم. دارابی اظهار داشت: شاخص بورس معمولأ بعد از یک دوره روند صعودی، دوره های اصلاح و استراحتی را می گذراند.هفته گذشته در روزهای دوشنبه و سه شنبه مازاد عرضه در بازار به وجود آمد و برای چند روز به اوج خود رسید.در حال حاضر فشار نقدینگی در بازار بیشتر شده و افراد در حال خرید سهام هستند و شاهد آن هستیم که تمایل به خرید، در بازار افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: معمولأ در دوره هایی که با رشد بازار مواجه هستیم و نقدینگی در بازار زیاد است، دوره های استراحت و اصلاح، کوتاه مدت تر هستند و سهامداران از کاهش قیمت ها استقبال کرده و خریدهای خود را انجام می دهند.

دارابی در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی بازار گفت: در حال حاضر روند بازار یک روند مثبت است و عوامل بیرونی مثل قیمت دلار هم به کمک بازار آمده و سهامداران برای حفظ ارزش دارایی های خود و جلوگیری از آسیب تورم، معمولأ اقدام به نگهداری سهام می کنند.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به اینکه آیا بازار حبابی هست یا نه، گفت: واژه حباب، مفهوم علمی ندارد و دارای یک فرمول مشخص نیست.در اقتصادهایی مثل ایران که تورم دو رقمی دارند، حباب شکل نمی گیرد.بنابراین روند بازار مثبت و بدون حباب است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر