کدخبر: ۱۳۶۱۲

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تامین منابع ارزی مشکلی نداریم، گفت: صد درصد مطمئن باشید که قیمت ارز پایین می آید اما ما ابتدا به دنبال کاهش التهاب ارز هستیم و نمی‌توان رقم قطعی را برای آن مشخص کرد.

به گزارش اقتصاد نگار؛ محمدرضا پورابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در رابطه با حوزه اقتصادی ایران و اقدامات آمریکا در جهت افزایش تحریم‌ها، اظهار کرد: آمریکایی‌ها در ماه‌های پایانی دولت ترامپ به دنبال این هستند که تشنج را در حوزه اقتصادی ایران را تشدید کنند تا بتوانند ایران را بعد از خروج از برجام، به پای میز مذاکره بکشانند. طبیعتا آمریکا به دنبال این است و ابزارهای فشار را تشدید کرده است؛ لذا با این رویکرد، عملا مسیر و چارچوب حرکت برای ما بسیار مهم است که بتوانیم فضای کنونی کشور را از جهت فشارهایی که از بیرون وارد می‌شود، در فضای تعادل قرار دهیم.

مشکلات کشور فقط به دلیل تحریم‌ها نیست

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته مشکلات فقط در حوزه تحریم‌ها نیست و در داخل کشور هم اشکالاتی وجود دارد. به عنوان نمونه بازار متشکل ارزی را از ابتدا باید به نحوی مدیریت می کردیم که خروجی مثبتی برای ما به ارمغان می‌آورد و یا در خصوص دسترسی به منابع ارزی خارج از کشور، تعیین تکلیف بازگشت ارز صادرات غیر نفتی و یا ارز تخصیص یافته به واردات کالاهای اساسی و غیر اساسی که هنوز تعیین تکلیف نشده است، همه نیازمند این است که مدیریت های داخلی انجام شود.

در حوزه نظارتی اگر نیاز باشد حتما دستگاه دیگری را در کنار بانک مرکزی قرار می‌دهیم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: اگر به وسیله دیپلماسی اقتصادی، سیاسی و پارلمانی بتوانیم به ۵۰ درصد از منابع ارزی که متعلق به مردم ایران و در بانک‌های خارجی است دسترسی پیدا کنیم، معادل تامین ۲ سال کالای اساسی خواهد بود لذا ظرفیت های ما برای حل مشکلات اقتصادی بسیار زیاد است. برای انجام این کار نیاز است که به دولت کمک کنیم، بنابراین در حال آماده کردن چارچوبی هستیم که در قالب بسته حمایتی، این موضوع می‌تواند مدیریت شود. به عنوان مثال اگر برای پیشبرد این امر نیاز به تصویب قوانینی در حوزه ارز باشد حاضر هستیم آن را مصوب کنیم. حتی اگر نیاز باشد در حوزه نظارتی دستگاه دیگری را در کنار بانک مرکزی قرار دهیم، حتما این کار را انجام می دهیم.

نرخ ارز قطعا پایین می‌آید

پورابراهیمی با بیان اینکه در تامین منابع ارزی مشکلی نداریم، خاطرنشان کرد: در چند ماه اول سال با مشکل کرونا مواجه شدیم و مرزها بسته شد و امکان صادرات هم فراهم نبود لذا به وقفه خوردیم که اثر آن در بازار ارز دیده می‌شود اما از خرداد ماه اقداماتی انجام داده‌ایم که خوشبختانه وضعیت صادرات بهبود پیدا کرده است. اما صد درصد مطمئن باشید که قیمت ارز پایین می‌آید و صادرات هم بهبود خواهد یافت؛ البته ما ابتدا به دنبال کاهش التهاب ارز هستیم و نمی‌توان رقم قطعی را برای آن مشخص کرد.

 

ارسال نظر