کدخبر: ۱۳۶۲۲

یک اقتصاددان گفت: احتمال روند کاهش قیمت ارز ادامه خواهد داشت ولی اینکه بر روی چه نرخی تثبیت شود، قابل برآورد نیست.شرایط عمومی روابط نشان می دهد که در حال حرکت به سمتی هستیم که صادرات کشور از سر گرفته شود و همانطور که مقامات استان ها و مرزها اعلام کرده اند، تقریبأ تمام مرزهای ما باز شده است.

بیژن عبدی اقتصاددان در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص بازار ارز و روند نزولی آن طی چند روز اخیر داشت: روند کاهشی نرخ ارز ادامه خواهد داشت و این کاهش قابل پیش بینی بود. به خاطر اینکه صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگشت ندادند که رقمی در حدود 27 میلیارد دلار هست و رقم کمی هم نیست آن هم برای کشوری مثل کشور ما که با محدودیت صادرات مواجه است.

وی افزود: مرزهای کشور به تدریج در حال بازگشایی هستند و با یک اختلاف زمانی دو یا سه ماهه شاهد افزایش صادرات خواهیم بود. و در نتیجه با بازگشت ارز به کشور، پاسخگویی تقاضای حداقلی هستیم.

عبدی با اشاره به ورود بخشی از ارزهای صادراتی تحت فشار دولت و بخشنامه و تزریق روزانه آن به بازار گفت: در حال حاضر روزانه 350 میلیون دلار ارز به بازار عرضه می شود و این رقم نیاز بازار را تأمین می کند.

عبدی با اشاره به گسترش روابط تجاری با کشورهای دیگر و سفر اخیر نخست وزیر عراق به ایران گفت: سفرهای اخیر آقای ظریف به کشورهای منطقه و سفر نخست وزیر عراق به ایران، نوید این را می دهد که روابط رو به گسترش است و شاید آن پیمان دراز مدت ایران و چین نیز بی تأثیر در جو روانی نباشد چون اگر صحبت های اولیه تبدیل به قرارداد دراز مدت (25 ساله) شود که تقاضای نفت ایران، یک تقاضای تقریبأ ثابت است و این قرارداد می تواند نیازهای ارزی کشور را در دراز مدت رفع کند. همچنین در دیدار ظریف با مقامات روسیه، صحبت از قراداد 20 ساله با روسیه و تمدید آن شد که اگر این قراردادها عملأ به مرحله ظهور برسد، بخشی از ارز و تکنولوژی های مورد نیاز کشور تأمین خواهد شد.

این اقتصاددان در ادامه گفت: احتمال روند کاهش قیمت ارز ادامه خواهد داشت ولی اینکه بر روی چه نرخی تثبیت شود، قابل برآورد نیست.شرایط عمومی روابط نشان می دهد که در حال حرکت به سمتی هستیم که صادرات کشور از سر گرفته شود و همانطور که مقامات استان ها و مرزها اعلام کرده اند، تقریبأ تمام مرزهای ما باز شده است.


انتهای پیام/

ارسال نظر