کدخبر: ۱۳۷۴۵

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: مجددأ و به تدریج دلار ( انتظارات تورمی) شروع به رشد قیمت کرده و به تبع آن قیمت شرکت های سهامی نیز افزایش پیدا می کند.

علی حیدری، کارشناس اقتصادی در گفتگو با اقتصاد نگار در خصوص روند شاخص بورس طی روزهای آتی اظهار داشت: آنچه که در هفته گذشته اتفاق افتاد، تداوم ادامه اصلاح یا کاهش قیمت دلار در حیطه داخلی بود، البته بین بازار بورس و بازار دلار به طور مستقیم رابطه خاصی وجود ندارد و عامل ارتباط این دو بازار به همدیگر، تورم موجود در بطن جامعه است.کاهش قیمت ارز در چند روز گذشته ناشی از جو روانی ایجاد شده نسبت به بازگشت ارزهای صادراتی بود و تزریق ارز توسط بانک مرکزی به بازار صورت نگرفت.

وی افزود: شرکت های نفت محور، صادرات محور و پتروشیمی در بورس حجم زیادی را دارند به خاطر همین افزایش یا کاهش قیمت دلار در تراز مالی این شرکت ها اثرگذار است.از این رو سبب می شود که این شرکت ها با کاهش تقاضا در بازار مواجه شوند و به عبارتی اصلاح یا کاهش قیمت داشته باشند.بنابراین همه این ها دست به دست هم داده اند تا بازار بورس به تبع حرکت دلار، شروع به اصلاح قیمت کند.

حیدری با اشاره به اولتیماتوم بانک مرکزی به صادرکنندگان مبنی بر بازگشت ارزهای صادراتی به کشور گفت: بازار کاملأ درک کرده که صادرکنندگان توان بازگشت ارزهای صادراتی به کشور را ندارند و همانطور که در گفتگوی نخست وزیر عراق با مقامات جمهوری اسلامی دیدیم، طرفین به این راه حل رسیدند که مبادله کالا به کالا (تهاتر) انجام شود. بنابراین وقتی مقامات حکومتی توان بازگشت ارز به کشور را ندارند، قطعأ صادرکنندگان نیز نمی توانند این کار را انجام دهند.پس در نتیجه، مجددأ و به تدریج دلار ( انتظارات تورمی) شروع به رشد قیمت کرده و به تبع آن قیمت شرکت های سهامی نیز افزایش پیدا می کند.

حیدری در پایان گفت: با توضیحاتی که ارائه شد، رشد بازار بورس طی هفته جاری با ابهاماتی همراه است ولی از هفته آینده شاهد رشد آرام بازار بورس خواهیم بود و احتمال عبور شاخص از دو میلیون واحد وجود دارد تا اینکه بانک مرکزی ورود کند و سیگنال و تصمیمات بعدی که باید دید بر روی بازار تأثیرگذار هست یا خیر.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر