کدخبر: ۱۳۸۶۸

شاخص بورس ایران طی چند روز اخیر روند صعودی را در پیش گرفت و برای اولین بار از مرز ۲ میلیون واحد گذشت، در خصوص این موضوع با علی صادقین کارشناس بازار سرمایه به گفتگو پرداختیم، این کارشناس اظهار داشت:

با توجه به روند صعودی تورم و اینکه نرخ ارز نیز متناسب با رشد نقدینگی می تواند رشد داشته باشد و همچنین قیمت های جهانی هم در تابستان وضعیت بهتری دارند و مهمتر از این ها مشاهده روزانه ورود پول حقیقی ها به بورس، روند بورس، یک روند مثبت است و همانطور که دیدید شاخص دو میلیون واحد هم فتح شد.  

وی افزود: ممکن است روند رشد شاخص به سرعت هفته های گذشته نباشد ولی در مجموع روند، صعودی خواهد بود.

صادقین در پاسخ به اینکه آیا بازار سرمایه حبابی هست یا نه، افزود: بخشی از سهام بازار حبابی است و بخشی دیگر زیرِ قیمت ارزش ذاتی خود در حال معامله است. یعنی بخشی بیش از ارزش ذاتی خود در حال معامله است که این نشانگر وجود حباب است و بخشی هم پایین تر از ارزش ذاتی خود معامله می شود که هنوز جای رشد دارد و حبابی نیست.بنابراین با دید منفی به بازار نگاه نمی کنیم و در مجموع روند بازار، مثبت و غیر حبابی است.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به اظهار نظر برخی از کارشناسان مبنی بر زیان ده بودن 70 درصد شرکت های بورسی گفت: 70 درصد بازار ما زیان ده نیست و از روی eps می توان مشاهده کرد که شرکتی زیان ده است یا نه، غالب صنایع در گروه فلزات، پتروشیمی، فرآورده های نفتی، کانی های معدنی و در گروه های غذایی، این ها زیان انباشته ندارند و در نتیجه زیان ده نیستند.

صادقین در پایان گفت: طی این هفته احتمال دارد فشار حقوقی ها به بازار بیشتر شود و در نتیجه با بروز هیجان در بازار، نمی توان پیش بینی دقیق از بازار داشت ولی ریزش به معنای یک اصلاح عمیق و بزرگ را در بازار نخواهیم داشت.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر